magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Koľko dioxínov je v potravinách v okolí Košíc?

Priatelia Zeme dajú analyzovať slepačie vajcia z okolia košickej spaľovne odpadov pre zistenie obsahu jedovatých dioxínov
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Feb 04 2005 - 08:10 GMT

(Spoločnosť priateľov Zeme - tlačová správa) - Ľudia žijúci v okolí košickej spaľovne odpadov budú môcť vďaka Spoločnosti priateľov Zeme (SPZ) zistiť, či ich potraviny obsahujú vysoko jedovaté chemikálie - dioxíny. Organizácia zorganizovala obder slepačích vajec od piatich chovateľov z obcí dotknutých prevádzkou košickej spaľovne. Vzorku zašlú na analýzu do akreditovaného laboratória v Českej republike.

Cieľom akcie je získať aktuálne fakty o znečistení prostredia košickou spaľovňou komunálnych odpadov najnebezpečnejšími chemikáliami. Ide o perzistentné organické polutanty (POP). Tieto jedy dlhodobo odolávajú rozkladu a hromadia sa v tkanivách živých organizmov. Poškodzujú imunitný a hormonálny systém, vyvýjajúci sa plod v tele matky, môžu spôsobovať ochorenia pečene, krvného obehu a zvyšujú počet prípadov rakoviny. Laboratórne testy budú zisťovať aj výskyt polychlórovaných bifenylov a hexachlórbenzénu.

Medzi najväčších producentov emisií dioxínov patria spaľovne odpadov. „Práve košická spaľovňa odpadov, ktorá je v prevádzke vyše desať rokov a je známa zastaralou technológiou, presahovala podľa dvoch meraní emisný limit EÚ pre dioxíny 70 až 330 násobne,“ upozorňuje predseda SPZ Ladislav Hegyi.

Čistejšou a lacnejšou alternatívou voči spaľovaniu je recyklácia, kompostovanie a prevencia vzniku odpadov. Ich prevádzka neznečisťuje prostredie jedovatými chemikáliami. Napriek tomu sa vedenie mesta Košice a Kosit a.s., ktorá zabezpečuje odpadové hospodárstvo, zaoberajú iba rekonštrukciou spaľovne odpadov. Modernejšie technológie spaľovní odpadov síce skutočne môžu znížiť uvoľňovanie dioxínov zo spaľovne pod limit vyžadovaný EÚ, no ich eliminovať nedokážu.

Priatelia Zeme sa touto akciou zapojili do medzinárodného projektu mimovládnych organizácií „Splňte sľuby - eliminujte najškodlivejšie chemikálie“ realizovaného v dvadsiatich krajinách na piatich kontinentoch. Cieľom je vytvoriť tlak na vlády, aby uskutočnili opatrenia pre elimináciu týchto jedov v našom prostredí. Z rôznych druhov potravín boli vybraté vajíčka, pretože tvoria súčasť stravy všade na svete a zároveň symbolizujú nový život.

Ladislav Hegyi   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606