magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Priatelia Zeme - SPZ zistili vysoký obsah toxických látok vo vajíčkach z okolia košickej spaľovne odpadov
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 22 2005 - 04:48 GMT
(Priatelia Zeme – tlačová správa) -- Až takmer štvornásobne prekračujú hodnoty dioxínov* v slepačích vajciach z obcí z okolia košickej spaľovne komunálnych odpadov normy EÚ. Analýza, ktorú si nechali vypracovať Priatelia Zeme - SPZ*, navyše ukazuje aj dvojnásobné prekročenie limitov, ktoré navrhuje EÚ pre polychlórované bifenyly (PCB).

Vajíčka z okolia košickej spaľovne by kvôli prekročeným limitom obsahu toxických látok nebolo možné predávať ani v USA. Americká agentúra pre potraviny a liečivá odhaduje, že konzumácia vajec kontaminovaných 1 pg/g (I-TEQ) zvyšuje pravdepodobnosť možnosti vzniku rakoviny na 1 z 10 000 ľudí. To je aj prípad vzoriek vajec, z okolia košickej spaľovne, kontaminácia ktorých prekračuje túto hranicu.

Smery prevládajúcich vetrov v tejto oblasti, tzv. mapa dioxínov a ďalšie skutočnosti ukazujú, že významný podiel na zvýšenom obsahu dioxínov v analyzovaných vajciach má práve košická spaľovňa.

Priatelia Zeme - SPZ odobrali vo februári slepačie vajcia od piatich obyvateľov z obcí Valaliky a Kokšov - Bakša, ktoré susedia s košickou spaľovňou komunálneho odpadu. Vzorky zaslali na analýzu obsahu dioxínov, PCB a hexachlórbenzénu (HCB) do akreditovaného laboratória Axys Varilab v Českej republike. Slovensko je prvou z osemnástich krajín sveta, kde sú zverejnené výsledky rozborov slepačích vajec na obsah škodlivých látok. Analýzy sú súčasťou projektu siete mimovládnych organizácií IPEN (International POPs Elimination Network) „Splňte sľuby - eliminujte najškodlivejšie chemikálie!“.

Priatelia Zeme - SPZ na problém upozornia aj na medzinárodnej úrovni. Počas prvého zasadania k Štokholmskému dohovoru o perzistentných organických látkach v Uruguaji v máji vyzvú diplomatov, aby sprísnili pravidlá pre zdroje uvoľňovania dioxínov do životného prostredia. Tri navrhované dokumenty sú totiž zatiaľ k jednému z ich hlavným zdrojov - spaľovniam odpadov, príliš tolerantné.

Na lokálnej úrovni sú dostupné viaceré možnosti eliminácie znečisťovania prostredia dioxínmi. Tieto látky vznikajú pri horení za účasti chlóru. V odpadovom hospodárstve ich tvorbe možno predchádzať znižovaním vzniku odpadov, recykláciou, kompostovaním bioodpadov, mechanicko -biologickou úpravou nevytriedených zvyškov. Tieto alternatívy dokážu znížiť objem skládkovaného komunálneho odpadu porovnateľne zo spaľovňou, ale s menším zaťažením životného prostredia a zväčša aj lacnejšie.

Napríklad susedné Rakúsko už dnes recykluje v celoštátnom priemere 50 a Dánsko 63 percent komunálneho odpadu. Recyklujú aj viaceré mestá na Slovensku. Napríklad Skalica či Žilina dosahujú 30 percentnú mieru triedeného zberu pre recykláciu, Palárikovo dosiahlo za 4 roky, aj za pomoci Priateľov Zeme - SPZ, zníženie skládkovaného komunálneho odpadu o 60 percent. Vysoká miera recyklácie sa však nedosahuje v žiadnom meste, kde je prevádzkovaná spaľovňa odpadov. Tá totiž potrebuje konštantný prísun veľkého množstva odpadov, ktorý jej recyklácia odoberá. Priatelia Zeme budú iniciovať v najbližších dňoch rokovania s politickými stranami v Košiciach a primátorom mesta o možnostiach výrazného zvýšenia triedenia odpadov pre recykláciu.

Tu si môžete stiahnuť tabuľky s výsledkami meraní - fotmát .doc

Ladislav Hegyi
predseda

* Dioxíny patria medzi najtoxickejšie látky. Sú perzistentné - dlhodobo sa nerozkladajú, pretrvávajú v životnom prostredí a živých organizmoch. Majú vysoko bioakumulatívne schopnosti - hromadia sa v tkanivách (hlavne tukových) živých organizmov. Poškodzujú imunitný, hormonálny systém, vyvíjajúci sa plod v tele matky, podporujú rast nádorov.

** Od r. 1996 do februára 2005 pôsobili Priatelia Zeme - SPZ pod názvom Spoločnosť priateľov Zeme.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606