magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Priatelia Zeme chcú zákon o obnoviteľných zdrojoch energie
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 31 2005 - 08:01 GMT
(Priatelia Zeme – tlačová správa) -– Český Senát dnes bude hlasovať o kľúčovom zákone o obnoviteľných zdrojoch energie. Ak ho schváli, otvorí tým český trh čistej energii – veterným elektrárňam, využívaniu biomasy či solárnej energie. Takýto zákon podľa Hnutí Duha a Sdružení Calla pomôže znížiť znečistenie ovzdušia a vytvorí tiež nové pracovné miesta. Na Slovensku sa zatiaľ podobný zákon nepripravuje, a dokonca sa o ňom zatiaľ ani nediskutuje.

Environmentálne organizácie upozorňujú, že v slovenskej spoločnosti prevládajú vzorce správania, ktoré nie sú trvalo udržateľné. Príkladom je návrh energetickej politiky SR, ktorý zvýhodňuje jadrovú energetiku na úkor zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov energie.

Návrh českého zákona bol pripravený podľa vzorov Nemecka, Španielska a ďalších európskych krajín. Schválila ho Snemovňa a napriek čiastkovým výhradám ho podporujú aj environmentálne organizácie. ODS však presadila pozmeňovací návrh, podľa ktorého sa podpora veterných elektrární vzťahuje len na projekty s výkonom do 0,5 megawattu. Takéto elektrárne sa pritom v západnej Európe stavali koncom 90. rokov a dnes sú zastarané. Moderné elektrárne majú výkon 2 až megawatty. Hnutí Duha upozornila, že vyškrtnutie veterných elektrární by českú ekonomiku do roku 2010 pripravilo o investície v hodnote viac ako 20 mld. českých korún.

„Ide o bezpochyby jeden z najdôležitejších ekologických zákonov v tomto volebnom období. Konečne otvorí cestu na český trh čistým zdrojom elektriny. Pomôže tak znížiť znečistenie, vytvorí nové pracovné miesta, v mnohých obciach oživí ekonomiku a rozhýbe nové priemyselné odvetvie. Zákon podnikateľom garantuje, že sa im investície do veterných elektrární a podobných projektov vrátia, takže bude jednoduchšie získať bankový úver,“ povedal Petr Holub z Hnutí DUHA.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606