magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Český senát schválil zákon obnoviteľných zdrojoch energie
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Apr 01 2005 - 07:10 GMT
(Priatelia Zeme – tlačová správa) – Český senát včera väčšinou 56 hlasov schválil zákon o obnoviteľných zdrojoch energie. Český trh sa tým otvára čistej energii – veterným elektrárňam, využívaniu biomasy či solárnej energie. Ekologické organizácie ho presadzovali niekoľko rokov.

Na Slovensku sa zatiaľ podobný zákon nepripravuje, a dokonca sa o ňom zatiaľ ani nediskutuje. Environmentálne organizácie upozorňujú, že v slovenskej spoločnosti prevládajú vzorce správania, ktoré nie sú trvalo udržateľné. Príkladom je návrh energetickej politiky SR, ktorý zvýhodňuje jadrovú energetiku na úkor zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov energie.

V českom zákone nie je podľa mimovládnych organizácií ideálny každý detail, ale ide o dôležitý krok vpred. Česká republika začína dobiehať desaťročné meškanie za vyspelými krajinami.

„Zákon pomôže znížiť znečistenie, vytvorí nové pracovné miesta, v mnohých obciach oživí ekonomiku a rozhýbe nové priemyselné odvetvie. Podnikateľom garantuje, že sa im investície do veterných elektrární a podobných projektov vrátia, takže bude jednoduchšie získať bankový úver,“ povedal Petr Holub z Hnutí DUHA.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606