magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Nórska veľvyslankyňa priblížila novú formu podpory regionálneho rozvoja
@ Aktuálne -> Verejná správa      Apr 08 2005 - 02:19 GMT
Košice (TASR) - O zásadách a zámeroch Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskeho kráľovstva na podporu rozvoja Slovenska včera na pôde Košického samosprávneho kraja informovala nórska veľvyslankyňa Brit Lovsethová. Cieľom pomoci je prispieť k zmierneniu hospodárskych a sociálnych nerovností v Európskom hospodárskom priestore prostredníctvom grantov na investičné a rozvojové projekty.

Slovensku na základe dohody medzi EÚ a krajinami EFTA poskytne Nórske kráľovstvo v období od 1. mája 2004 do 30. apríla 2009 ročne finančnú pomoc v sume 13,36 miliónov eur. "Slovensko tak dostane za päť rokov približne 67 miliónov eur z oboch finančných mechanizmov, čo je štvrtá najvyššia suma. Jej prevažná väčšina bude pochádzať práve z Nórskeho finančného mechanizmu," uviedla Brit Lovsethová.

Veľvyslankyňa zdôraznila požiadavku, aby významná finančná podpora Nórska prinášala hmatateľné výsledky. "Preto je dôležitá transparentnosť pri rozhodovaní na oboch stranách, zabezpečenie účasti regionálnych a miestnych orgánov, ale aj zahrnutie účasti občianskej spoločnosti," konštatovala. Podľa jej slov pre slovenských príjemcov z Nórskeho finančného mechanizmu nie je podmienkou partnerstvo s nórskymi inštitúciami. Nórsko však môže poskytnúť cenné skúseností napríklad v oblasti lokálnej správy, implementácie európskych smerníc, ochrany kultúrneho dedičstva, životného prostredia či výroby a distribúcie tzv. čistej energie.

O grantoch bude rozhodovať nórske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré bude zároveň riadiť Nórsky finančný mechanizmus. Úrad pre oba finančné mechanizmy sídli v Bruseli a zároveň slúži ako kontaktné miesto. Národným strediskom na Slovensku je Úrad vlády SR, ktorý zodpovedá za manažment a využívanie týchto mechanizmov. Žiadateľmi o poskytnutie financií môžu byť regionálne úrady, mestské úrady, mimovládne organizácie, akademické inštitúcie i ministerstvá. "Úrad zverejní výzvy na predkladanie projektov v najbližších dňoch," dodala Lovsethová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606