magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

35. ročník Dargovskej ruže potešil záplavou krásnych ľudoviek

“Vo Šviňici opäť raz hudaci zahraľi“
@ Kultúra -> Podujatia      Apr 12 2005 - 09:49 GMT


Warning: file(/home/marek/cassovia/news/120420052/INDEX): failed to open stream: No such file or directory in /raid/cassovia/photoset.inc.php on line 25
(Krajské osvetové stredisko v Košiciach – tlačová správa) -- V sobotu 9. apríla 2005 nôtila doslova celá Svinica. V miestnom kultúrnom dome sa uskutočnila obľúbená súťaž v speve ľudových piesní okresu Košice – okolie ´Dargovská ruža´. Aj tento nielen divácky veľmi úspešný jubilejný XXXV. ročník zorganizovalo ako po iné roky Krajské osvetové stredisko v Košiciach v spolupráci s obcou Svinica.

Viac ako dvesto spevákov so „zlatom” v hrdle z dokopy 21 obcí ponúklo zaplnenému hľadisku chytľavé melódie rozmanitých východoslovenských ľudových piesní, na svoje si prišli milovníci rezkej muziky i clivých pesničiek.

V piatich kategóriách súťažilo sedem sólistiek speváčok do 35 rokov, štyri speváčky nad 35 rokov, šesť sólistov mužov, štrnásť ženských a štyri mužské spevácke skupiny.

Podujatie otvoril starosta obce Svinica Ing. Ľubomír Šimko, po úvodnom prejave ktorého moderátorka dlhoočakávaného popoludnia Zuzana Bobríková pozvala na javisko Františka Balúna, vedúceho odboru kultúry KSK. Slová vďaky i symbolické dary adresoval osobnostiam, ktoré sa počas bohatej histórie súťaže o jej existenciu a kvalitu najviac pričinili. Ocenenými boli Anna Oravcová, zakladateľka Dargovskej ruže, pracovníčka vtedajšieho okresného výboru Slovenského zväzu žien, PhDr. Marta Čiderová, pracovníčka odboru kultúry KSK, ktorá celé roky podujatie aktívne podporovala a za obec Svinica prevzal ocenenie jej starosta Ing. Ľ: Šimko.

Následne sa už povetrím začali niesť ľúbivé tóny ľudoviek, ktoré nenechali chladným ani jedného diváka. Sólistov sprevádzala ľudová hudba Železiar z Košíc.

Jednotliví interpreti odprezentovali pesničky z domáceho regiónu, prípadne z blízkeho okolia. Päťčlenná odborná porota na čele s predsedníčkou Annou Derevjaníkovou to ani pri hodnotení tohto ročníka Dargovskej ruže nemala ľahké.

V kategórii sólo spev ženy do 35 rokov napokon zvíťazila E. Amrichová z Veľkej Lodiny, druhá bola Ľ. Benková z Poproča a bronz si vybojovala L. Hažerová z Trsteného pri Hornáde.

Spomedzi žien nad 35 rokov si zlato odniesla M. Nigutová z Družstevnej pri Hornáde, druhé miesto porota prisúdila A. Sokolovej z Kysaku a tretia skončila I. Dolgošová zo Slančíka.

V kategórii sólo spev muži bol najúspešnejší J. Farkaš zo Slanského Nového Mesta, druhý skončil Ľ. Veréb z Trsteného pri Hornáde a o tretie miesto sa podelili L. Ducsay z Čečejoviec a V. Vasiľ z Rozhanoviec.

Zo ženských speváckych skupín porotu najviac zaujala ŽSS Fortuna z Poproča, druhé miesto patrí ŽSS Karička z Družstevnej pri Hornáde a tretia skončila ŽSS Budimírčanka z Budimíra.

Medzi mužskými speváckymi skupinami vynikol výkon MSS Hrabov z Trsteného pri Hornáde, striebro patrí MSS FSk Karička z Družstevnej pri Hornáde a o tretie miesto sa podelili MSS Bakšaňe z Kokšov – Bakše a MSS Beľanske parobci z Košickej Belej.

Po slávnostnom vyhodnotení si ako po iné roky všetci ocenení nastúpení na javisku za sprievodu ľudovej hudby Železiar spolu s ostatnými účastníkmi zaspievali „hymnu“ súťaže „Vo Šviňici hudaci zahraľi“.

Sobotné podujatie bolo ukážkovou akciou organizovanou ľuďmi, ktorí milujú folklór a tradičnú kultúru, na ktorej účinkovali zanietení speváci, ktorým ľudové piesne vyvierajú priamo zo srdca a s návštevníkmi, ktorí vedia kvalitu, zanietenosť a vášeň pre ľudovky oceniť.


Andrea NITKULINCOVÁ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606