magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Podujatia Týždňa slovenských knižníc budú v Košiciach v pešej zóne mesta
@ Kultúra -> Literatúra      Apr 13 2005 - 01:30 GMT
Košice (TASR) - Na jeden deň - 19. apríla sústredí svoje aktivity košická Verejná knižnica Jána Bocatia v Týždni slovenských knižníc, ktorý bude 18. - 24. apríla pod mottom Knižnice - multifunkčné vzdelávacie a kultúrne centrá.

"Našou myšlienkou je preniesť knižnicu na ulicu a ukázať košickej verejnosti, čo všetko robíme," informovala dnes na tlačovej konferencii riaditeľka knižnice Klára Kernerová. Podľa nej vo verejnosti ešte pretrváva názor, že knižnica len požičiava knihy. V rámci dňa preto vyjdú knihovníci do košickej pešej zóny pred Barkóczyho palác, kde budú vzdelávať, informovať, súťažiť a zabávať okoloidúcich. Knižnica pripravuje tradičnú a obľúbenú burzu kníh, "pričuchnúť" bude možné k práci s internetom, vyhľadávať v knižničných archívoch svojich prípadných šľachtických predkov, či padlých vo vojnách. Čítať sa budú Andersenove rozprávky, kresliť portréty, lúštiť literárne krížovky, vystavia knihy svetoznámeho košického spisovateľa Sándora Máraiho.

Kernerová pripomenula, že všetci zábudlivci môžu počas Týždňa slovenských knižníc vrátiť knihy bez finančných sankcií.

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach má približne 16 500 stálych čitateľov. Aj keď ich počet v posledných rokoch klesol o dve až štyri percentá, počet výpožičiek paradoxne stúpol a dosiahol vlani 530 000.

Podľa zástupcu riaditeľky Štefana Kolivošku niektorí Košičania prečítajú aj 50 kníh ročne, čo je pri všeobecnom poklese záujmu o literatúru úctyhodné. Knižnica sa snaží získavať na nákup kníh rôzne granty, pričom uprednostňuje košických autorov a publikácia o regióne. Okrem kníh pribúdajú do fondov aj multimediálne nosiče. Z domácich autorov je najčítanejšia Táňa Keleová - Vasilková a zo svetových Danielle Steelová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606