magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košické OZ Sosna rozbieha celoročný program Dobrodružná vodná cesta
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Apr 25 2005 - 02:07 GMT
Košice (TASR) - Košické občianske združenie Sosna rozbieha pri príležitosti Dňa Zeme celoročný program nazvaný Dobrodružná vodná cesta. Dodnes sa do neho zapojilo 13 skupín z celého povodia rieky Hornád.

Podstatou programu je motivovať žiakov a študentov k spoznávaniu rieky a jej prítokov v okolí ktorých žijú. Cieľom má byť poznávanie nenahraditeľného významu prírody, čistej vody a biodiverzity pre človeka.

V rámci odbornej časti budú mladí ľudia monitorovať kvalitu vody chemicky, a prvýkrát na Slovensku aj využitím metódy BISEL. Je založená na rozličnej citlivosti vodných bezstavovcov na znečistenie vôd a vypracovali ju v Belgicku, Holandsku a Veľkej Británii.

Podporiť environmentálne cítenie detí chce Sosna aj zábavnejšou časťou programu. Zapojené skupiny budú každý mesiac dostávať rôzne "dobrodružné" úlohy, ktoré majú na svojom úseku plniť a pripravovať o nich správy s príbehmi, fotografiami a kresbami.

Tohtoročný projekt je rozšíreným pokračovaním programu Staráme sa o svoju rieku, v rámci ktorého začala Sosna v roku 1996 monitorovať v spolupráci so školami kvalitu vôd v povodí Hornádu. Projekt finančne podporila EÚ v rámci programu INTERREG III C.

Deň Zeme sa pripomína od roku 1970, keď sa uskutočnila prvá kampaň pod názvom Deň Zeme v USA. Stretla sa s nebývalým ohlasom a predznamenala vznik tradície osláv Dňa Zeme 22. apríla, ako medzinárodného sviatku životného prostredia. V roku 1990 sa k americkej tradícii pripojil zvyšok sveta.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606