magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ministerstvo hospodárstva zverejnilo mená ľudí, ktorí kontrolujú využívanie eurofondov
@ Aktuálne -> Verejná správa      Jul 29 2005 - 09:25 GMT
/Priatelia Zeme – tlačová správa/ – Ministerstvo hospodárstva SR sprístupnilo informácie o zložení výboru pre kontrolu využívania fondov EÚ v oblasti priemyslu a služieb. Urobilo tak až na základe opakovanej žiadosti Priateľov Zeme-CEPA.

Mená členov Monitorovacieho výboru pre sektorový operačný program Priemysel a služby ministerstvo pôvodne zverejniť odmietlo s odvolaním sa na ochranu osobných údajov. Výbor má pritom v rokoch 2004 až 2006 zabezpečiť nezávislú kontrolu nad využitím takmer 12 miliárd korún z eurofondov na podporu priemyslu a služieb. Ide o verejné prostriedky. Ministerstvo tiež uviedlo, že väčšina členov výboru zaujala „zásadné odmietavé stanovisko“ k tomu, aby sa ich meno zverejňovalo v súvislosti s implementáciou programu Priemysel a služby. Vyjadrili tiež obavy z obťažovania zo strany žiadateľov o nenávratné finančné príspevky, ako aj o svoju fyzickú bezpečnosť. Ministerstvo hospodárstva preto požiadalo Úrad na ochranu osobných údajov SR o vydanie záväzného stanoviska. Ten potvrdil, že informácie, ktoré žiadali Priatelia Zeme-CEPA nie sú osobnými údajmi v zmysle zákona na ochranu osobných údajov.

Mená členov monitorovacieho výboru potom ministerstvo hospodárstva zverejnilo na svojej webovej stránke. „Členovia monitorovacieho výboru nemajú žiadny priamy vplyv a ani nesmú zasahovať na rozhodovanie o konkrétnych projektoch. Ich úlohou je zabezpečovať celkový dohľad nad prípravou a realizáciou programu Priemysel a služby, upozorňovať na nedostatky pri jeho správe a navrhovať zlepšenia,“ uviedla Katarína Lukáčová z Priateľov Zeme-CEPA, ktorá sa venuje monitorovaniu fondov EÚ.

So zverejnením mien členov monitorovacieho výboru malo problémy jedine ministerstvo hospodárstva. Všetky ostatné rezorty, ktoré rozhodujú o nakladaní s eurofondami, tieto informácie od začiatku zverejnili. Ministerstvo hospodárstva tiež dodnes ako jediné neakceptovalo zástupcu mimovládnych organizácií ako riadneho člena monitorovacieho výboru. Porušuje tak princíp partnerstva a zabezpečenia transparentnosti pri kontrole využitia prostriedkov Európskej únie a štátneho rozpočtu, s ktorým počíta európska legislatíva.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606