magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zadlžená košická Mestská časť Furča využije inštitút exekútora
@ Aktuálne -> Verejná správa      Sep 08 2005 - 11:06 GMT
Košice 8. septembra (TASR) - Košická Mestská časť (MČ) Dargovských hrdinov, zvaná Furča, nepôjde kvôli vysokej zadlženosti do nútenej správy. Ministerstvo financií SR rozhodlo, že pri splácaní dlhu využije inštitút exekútora. Pre TASR to dnes potvrdila zástupkyňa starostu Monika Smolková.

Furča sa dostala do finančných ťažkostí kvôli podvodom okolo výstavby nájomných bytov, keď jej dlh voči Štátnemu fondu rozvoja bývania (ŠFRB) už presiahol spolu s penále 130 miliónov Sk. Podľa Smolkovej dostal mestskú časť do nezávideniahodnej situácie jej starosta Ladislav L. V novembri a decembri 2002 chcel údajne urýchliť výstavbu nájomných bytov v lokalite Na hore tým, že porušil všetky podpísané dohody a preplácal vopred faktúry za nevykonané práce. Prípad vyšetruje Úrad boja proti korupcii a starosta je spolu s predsedom predstavenstva dodávateľskej firmy KAME Marošom M. od vlaňajška obvinený zo subvenčného podvodu pri výstavbe 150 bytov a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinení mali šiestimi podvodnými faktúrami spôsobiť štátu škodu viac ako 74,5 milióna Sk a stíhajú ich na slobode. Hrozí im trest odňatia slobody 5 až 12 rokov.

Výstavbu bytov v košickej mestskej časti Dargovských hrdinov schválilo miestne zastupiteľstvo v roku 2001. Výstavba bola financovaná zo ŠFRB a dotácií Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVVR). Zákazku na výstavbu bytov dostala stavebná spoločnosť KAME – Slovakia Group. Podľa policajných zdrojov Maroš M., ako predseda predstavenstva KAME 4. novembra v roku 2002 predložil starostovi košickej mestskej časti faktúru na viac ako 5,8 milióna Sk. Starosta údajne vedel, že z celkovej fakturovanej sumy neboli vykonané práce minimálne za 2 milióny Sk. Aj napriek tomu faktúru podpísal a odsúhlasil jej preplatenie. Faktúru 21. novembra 2002 uhradil ŠFRB. V novembri boli uhradené aj ďalšie dve fiktívne faktúry v celkovej hodnote 64,6 milióna Sk. V júni 2003 Maroš M. predložil starostovi ďalšie tri faktúry. Jednu v hodnote viac ako 8,2 milióna Sk, druhú v hodnote viac ako 6,9 milióna a tretiu na viac ako 3,4 milióna Sk. Starosta faktúry opäť podpísal a schválil ich preplatenie, pričom vedel, že spoločnosť aj v týchto prípadoch nevykonala práce vo výške fakturovanej sumy. Zaúčtovala si približne o 7,9 milióna Sk viac. Faktúry na účet KAME tentoraz uhradilo MVVR vo forme štátnej dotácie.

Znalec pre furčiansku samosprávu vypočítal, že z 98 miliónov Sk z pôžičky a dotácie stoja len stavby za vyše 18 miliónov Sk. ŠFRB dal vlani v októbri kvôli dlhu MČ do exekúcie a samosprávne orgány už môžu vyberať peniaze z účtu len na mzdy a nevyhnutný chod úradu a nemôžu robiť rozvojové programy.

Podľa Smolkovej miestni poslanci vyzvali starostu, aby odstúpil. Ten rezignáciu odmietol, a tak sa ho pokúšajú odvolať referendom.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606