magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pošlite odkaz ministrovi životného prostredia o klimatických zmenách
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Sep 19 2005 - 08:51 GMT
/ Priatelia Zeme – tlačová správa/ -- Priatelia Zeme dnes začínajú v uliciach slovenských miest zbierať „klimatické odkazy“ politikom. Obyvatelia Slovenska sa tak môžu pripojiť k celoeurópskej iniciatíve, ktorej cieľom je vyzvať ministrov životného prostredia krajín EÚ, aby urobili konkrétne kroky na zmiernenie klimatických zmien.

Svoj odkaz môžu v priebehu dneška a zajtrajška na drevené panely nakresliť či napísať ľudia v Banskej Bystrici. Aktivisti sa potom budú postupne presúvať do ďalších miest – Lučenca, Zvolena, Martina, Žiliny, Prievidze, Popradu, Prešova, Košíc, Nitry a Trenčína. Poslednou zastávkou bude Bratislava. Z vyzbieraných panelov Priatelia Zeme vytvoria počas schôdzky ministrov životného prostredia EÚ 17. októbra „uličku“. Panely vystavia aj počas 11. konferencie členských štátov Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy koncom novembra v Montreali.

Mimovládna organizácia o iniciatíve listom informovala aj slovenského ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa. Konštatujú v ňom, že klimatické zmeny sú skutočnosťou a že ich dôsledky sa nebudú týkať len vzdialených regiónov. „Toto leto nášmu kontinentu prinieslo intenzívne búrky, povodne a suchá – v súlade s tým, čo vedecká obec predpovedá v súvislosti s otepľovaním atmosféry. Ak produkciu skleníkových plynov významne neznížime, podobné udalosti budú stále častejšie a intenzívnejšie.“

Organizácia upozorňuje na význam konferencie v Montreali, ktorá bude začiatkom rokovaní o ďalších záväzkoch po roku 2012. Zdôrazňuje tiež význam EÚ v celom procese. „EÚ by nemala dovoliť krajinám ako USA zastaviť prijímanie záväzkov, ktoré povedú k znižovaniu tvorby emisií skleníkových plynov. Júlové rokovania G8 opäť ukázali, že Bushova administratíva bude pokračovať v blokovaní týchto snáh. Neformálne schôdzky nemôžu nahradiť proces rokovaní o budúcnosti globálneho klimatického režimu po roku 2012,“ poznamenal koordinátor slovenských Priateľov Zeme Štefan Jančo.

Dohodnutý režim by mal industrializovaným krajinám stanovovať také záväzné limity, ktoré zaručia, že celosvetová priemerná teplota nestúpne o viac než 2°C. Zo zistení vedcov vyplýva, že ak uvedený limit nemáme prekročiť, musia industrializované krajiny do roku 2020 znížiť emisie aspoň o 30% a do roku 2050 až o 80%.

K problému klimatických zmien do značnej miery viedlo využívanie fosílnych palív, vďaka čomu súčasné industrializované krajiny dosiahli vysoký stupeň prosperity. Tieto krajiny by dnes preto mali pre nápravu urobiť najviac a mali by začať ako prvé.

„Akýkoľvek prístup, ktorý nie je založený na princípe zodpovednosti za minulosť s najväčšou pravdepodobnosťou nepresvedčí rozvojové krajiny, aby si aj ony stanovili záväzky. Doposiaľ prispeli k vytvoreniu problému len malou mierou a za prioritné považujú svoje rozvojové programy. Vyspelé krajiny by mali rozvojvým poskytnúť financie a čisté technológie, ktoré by im zaistili udržateľný rozvoj charakteristický nízkou produkciou CO2,“ konštatuje Jančo.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606