magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Kniha, ktorú by mal poznať každý Košičan

Jozef Duchoň: František II. Rákoci a jeho Košice
@ Kultúra -> Literatúra      Oct 05 2005 - 09:09 GMT


Jozef Duchoň: František II. Rákoci a jeho Košice


Július Bencúr: Zatknutie Františka II. Rákociho


Adam Máňoki: František II. Rákoci


Neznámy autor: František II. Rákoci ako osemročný


Gróf Mikuláš Berčéni - hlavný generál a pravá ruka Františka II. Rákociho


Súčasné Slovenské technické múzeum, kedysi kapitánsky palác, kde býval Rákoci

Jozef Duchoň, známy historik pôsobiaci vo Východoslovenskom múzeu, vstúpil do povedomia Košičanov najmä vďaka svojej publikačnej činnosti v niekdajšom denníku, dnes už týždenníku Košický večer. Jeho seriál o histórii Košíc je značne populárny. V týchto dňoch uviedlo košické vydavateľstvo InterART na knižný trh prvé knižné dielo tohto autora. Jeho názov je František II. Rákoci a jeho Košice. Jozef Duchoň v ňom pojednáva o jednej z najvýznamnejších osobností, ktoré kedy pôsobili na území nášho mesta. Kniha obsahuje i množstvo dobových ilustrácií, ktoré vhodnou formou dopĺňajú informácií o tom, ako v danom čase mohlo mesto a jeho pomery vyzerať.

Dielo František II. Rákoci a jeho Košice približuje jedno z najzaujímavejších historických období našej minulosti, konkrétne posledné stavovské povstanie v Uhorsku a jeho dnes už legendárneho vodcu.

Popri základných informáciách o dynastii Rákociovcov, priebehu povstania a jeho väzbe na vojensko-politické udalosti vtedajšej Európy je venovaná i udalostiam historických Košíc, jednej z najväčších mestských pevností vtedajšieho Uhorska. Mapuje vzťahy kniežaťa Františka II. Rákociho a niektorých jeho vojenských veliteľov k tomuto mestu, vojenské udalosti, tu prebiehajúce snemy, návštevy kniežaťa a jeho dvora, no i nútené zmeny a katastrofy, ktoré Košice tých čias museli prežiť.

Venovaná pozornosť je aj Rákociho exilovému životu a smrti, obdobiu zabudnutia a oficiálnej nemilosti, po ktorom však prišlo obnovenie záujmu o jeho osobu, amnestovanie a triumfálny pohreb jeho pozostatkov prinesených z Turecka v roku 1906. Súčasťou diela je aj sprievodca po Pamätnom dome Františka II. Rákociho, v ktorom je dnes múzejná expozícia. Keďže je knižka určená slovenskému čitateľovi, podáva osobu kniežaťa Rákociho a kurucké povstanie bez zbytočných romantických skreslení, ktorými sa v minulosti táto téma zaťažovala.

Knihu František II. Rákoci a jeho Košice nájdete vo všetkých dobrých kníhkupectvách, rovnako i v Mestskom informačnom centre v OD Tesco na Hlavnej ulici a v OD Dargov.

-sl-   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606