magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hrušovský s Mazákom diskutovali o náhradníkoch a nedostatku ústavných sudcov
@ Aktuálne -> Verejná správa      Oct 13 2005 - 03:45 GMT
(TASR) - Nastúpenie náhradníka do parlamentu za nového ministra hospodárstva Jirka Malchárka, dlhodobo neobsadené dva posty ústavných sudcov, ale aj avizovaný predčasný odchod predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka z funkcie boli hlavným dôvodom dnešnej návštevy predsedu NR SR Pavla Hrušovského v Košiciach.

"Je množstvo problémov, ktoré je treba prediskutovať a včas riešiť, aby sme predišli možným komplikáciám v našom ústavnom systéme skôr než problém vznikne," uviedol po stretnutí Hrušovský.

Šéf parlamentu pripomenul, že na budúci týždeň sa končí pätnásťdňová lehota dokedy musí rozhodnúť o náhradníkovi za Malchárkov mandát. Fakt, že dvaja náhradníci, ktorí už mohli byť poslancami sa tejto možnosti vzdali a potom svoje vzdanie sa vzali späť, spôsobilo podľa Hrušovského právne aj ústavné komplikácie. Preto požiadal o zaujatie stanoviska okrem mandátového a imunitného výboru aj ústavnoprávny výbor. "Priznávam, že je to veľmi vážny problém, ktorým môžeme vytvoriť precedens do budúcnosti. Preto budem v týchto odborných konzultáciách pokračovať ďalej s ústavnými právnikmi a s odbornou právnou verejnosťou," dodal Hrušovský.

Na margo už vyše poldruha roka nekompletného pléna ÚS uviedol, že v parlamente sú v súčasnosti dva návrhy na voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Termín podania návrhov je do 14. októbra. Parlament by mal o poslednom z potrebnej štvorice kandidátov rozhodnúť na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá začne 25. októbra.

Podľa Hrušovského je Mazák pevne rozhodnutý skončiť s funkciou ústavného sudcu. Preto ho dnes požiadal, aby svoj mandát predsedu Ústavného súdu ukončil až vtedy, keď mu zo zákona uplynie funkčné obdobie t.j. v januári 2007. Podľa jeho slov Mazák cíti zodpovednosť a prisľúbil, že urobí všetko preto, aby jeho prípadné rozhodnutie nebolo príčinou problémov na Ústavnom súde.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606