magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ornitológovia monitorujú stav a ťah vtákov vo Volovských vrchoch
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 25 2005 - 03:29 GMT
(TASR) - Trojdňový monotoring ohrozených druhov vtákov začali dnes vo Volovských vrchoch orgnitológovia a pracovníci správy Národného parku Slovenský kras v okrese Rožňava.

Aj keď hlavným cieľom je príprava na vyhlásenie Volovských vrchov za chránené vtáčie územie, monitorig má nepriamo význam aj z hľadiska možného šírenia vtáčej chrípky. Ako uviedol pre TASR ornitológ Miroslav Fulín z košického Východolsovenského múzea, chytať do sietí a krúžkovať budú aj spevavých vtákov na ich ťahu zo severu na juh. Aj keď spevavé vtáctvo neprichádza do styku s vodnými druhmi, ktoré sú hlavnou ohrozenou skupinou, vzájomný kontakt vylúčiť nemožno. Zaujímavý preto môže byť z epidemiologického hľadiska ich monotoring po návrate z južných zimovísk.

Fulín upozornil, že uhynuté spevavé vtáky nemusia byť obeťami vtáčej chrípky. Ich úmrtnosť počas sťahovania na juh je prirodzená, najmä u mladých jedincov, pretože nie každý je v dobrej kondícii a prírodná selekcia potom urobí svoje. Ornitológovia varujú aj pred hystériou, ktorá by mohla viesť k vyhubeniu niektorých vtáčích druhov poľovníkmi. "Aj v minulosti sme sa občas stretávali s uhynutým vtáčikom, ale to sme ešte netušili, že existuje niečo, ako vtáčia chrípka. Dnes mu už hneď pripisujeme, že je prenášač nákazy," poznamenal Fulín.

S vyhlásením Volovských vrchov za chránené vtáčie územie sa ráta koncom budúceho roku. Hniezdi tam kuvik kapcavý, kuvíčok vrabčí, sova dlhochvostá, ďateľ čierny a ďalšie druhy, ktorých výskyt začíny byť už výnimočný.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606