magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prvou kauzou pojednávanou v novom sídle ÚS budú 13. a 14. platy sudcov
@ Aktuálne -> Verejná správa      Feb 16 2006 - 04:52 GMT
(TASR - Plénum Ústavného súdu SR bude vo štvrtok po prvý raz verejne pojednávať v nových priestoroch. Rozhodovať bude o ústavnosti zákonov, ktoré sudcom všeobecných súdov odňali právo na takzvaný 13. a 14. plat v roku 2003 a 2004.

Do jedného konania sú spojené dva návrhy, ktoré vo februári a júli 2005 predložili Ústavnému súdu konajúci sudcovia z Okresného súdu Košice okolie a Bratislava I. Obaja dostali na stôl žaloby kolegov - sudcov, ktorí sa domáhali vyplatenia spomínaných platov. Keďže o ich nároku nebolo možné rozhodnúť bez vyriešenia predurčujúcej otázky súladu zákonov s Ústavou SR, prerušili konanie a požiadali ÚS, aby sa k tomu vyjadril. Svojim návrhmi spochybňujú ústavnosť častí noviel zákona o platových pomeroch sudcov a zákona o sudcoch a prísediacich, ktoré zredukovali platové nároky sudcov.

Podľa oboch návrhov podstatou problému je, že štát prostredníctvom vlády a parlamentu opakovane obmedzil odmeňovanie sudcov, pričom ich materiálna nezávislosť je jednou z garancií nezávislosti súdnictva.

Rozhodnutie odporcu - Národnej rady SR o odklade účinnosti výplaty 14. platu sudcom v roku 2003 a 2004 bolo podľa navrhovateľov porušením zásad právnej istoty, zákonnej garancie nezávislosti súdnictva, proporcionality a zákazu svojvôle v činnosti štátneho orgánu. Opatrenie podľa nich neodrážalo skutočné potreby ekonomiky štátu, ale predstavovalo nezdôvodniteľné úspory na úkor nezávislosti súdnej moci.

Navrhovatelia pripomínajú aj podobnú kauzu Ústavného súdu Českej republiky pred dvoma rokmi. Súd vtedy uznal oprávnenosť nárokov sudcov na 13. a 14. platy za roky 2001 a 2002. Podľa tohto nálezu štátu z ústavy vyplýva povinnosť zaistiť sudcom aj materiálnu nezávislosť, ako garanciu nestranného a spravodlivého rozhodovania. Odňatie ďalšieho platu môže podľa ÚS ČR predstavovať reálnu hrozbu pre sudcovskú nezávislosť so všetkými negatívnymi dôsledkami na nestranné rozhodovanie.

ÚS ČR rozhodoval opakovane o platoch sudcov aj vlani v auguste. Rozhodol, že česká vláda a parlament aj v rokoch 2003 a 2004 siahli na 13. a 14. platy sudcom neprávom a musia ich spätne doplatiť. Podľa českého ústavného súdu krátenie platov sudcov nemá v západných demokraciách obdobu a predstavuje neprípustný zásah výkonnej a zákonodarnej moci do moci súdnej.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606