(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Figeľ: Investície do vzdelania a vedy sú rozhodujúce pre budúcnosť krajiny
@ Aktuálne -> Politika     Mar 27 2006 - 10:06 GMT
(TASR) - Nielen diaľnice a čističky odpadových vôd, ale aj investície do vzdelania a vedy sú rozhodujúce pre budúcnosť krajiny. Štát s ambíciou mať vzdelanú spoločnosť a silnú ekonomiku by mal investovať do vyššieho vzdelávania dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP).

Uviedol to dnes v Košiciach na stretnutí s novinármi eurokomisár pre vzdelávanie, odborný výcvik, kultúru a viacjazyčnosť Ján Figeľ. V rámci pracovnej cesty na východe Slovenska prednášal študentom Právnickej fakulty UPJŠ o mieste Slovenska v európskom univerzitnom priestore.

Figeľ pripomenul, že Európska komisia vytýčila pred členské krajiny cieľ vynaložiť na vzdelávanie, vedu a výskum tri percentá z ročného objemu HDP do roku 2010. Jedno percento by malo pochádzať z verejných zdrojov, zvyšné dve zo súkromných, predovšetkým z podnikateľskej sféry. Slovensko v súčasnosti vynakladá na školstvo, vedu a výskum len necelých 0,6 percenta HDP ročne a do roku 2010 si stanovilo cieľ dosiahnuť 1,6 percenta HDP. "Je to výrazne menej ako ciele vyspelých krajín EÚ. Ale dôležitý je trend," dodal.

Komisár je presvedčený, že výrazná časť štrukturálnych fondov, na základe rozhodnutia národných orgánov by mala ísť v partnerstve s miestnou a regionálnou samosprávou do vzdelávania, vedy a výskumu. V tejto súvislosti pripomenul, že od roku 2007 budú k dispozícii výrazne vyššie európske prostriedky. "Viac a lepšie investovať do vzdelávania sa oplatí nielen z hľadiska návratnosti, ale aj z hľadiska toho, že ide o ľudí, a to je najlepší potenciál zo všetkých," dodal.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/