(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Mesto Košice prevzalo do vlastníctva a starostlivosti pamätník Máraiho
@ Aktuálne -> Región     Feb 01 2007 - 02:38 GMT
(TASR) - Mesto Košice prevzalo dnes do vlastníctva a starostlivosti sochu svojho slávneho rodáka - maďarského spisovateľa svetového mena Sándora Máraiho. Doklady o tom odovzdali primátorovi Františkovi Knapíkovi zástupcovia košického občianskeho združenia Maďarský spoločenský dom, ktoré na realizáciu pamätníka zorganizovalo v minulosti miliónovú finančnú zbierku.

Sochu spisovateľovi, humanistovi, filozofovi a odporcovi totality Máraimu odhalili v Košiciach v roku 2004 neďaleko domu, kde strávil časť svojho detstva.
"Mesto v ňom našlo osobnosť, ktorá, podobne ako napríklad Franz Kafka v Prahe, symbolizuje jeho kultúrne hodnoty a tradície," uviedol pre TASR koordinátor projektu Tibor Ičo z Magistrátu mesta Košice. Podľa neho Slováci ešte nedocenili význam košického rodáka a jeho miesto vo svetovej literatúre. Mesto verí, že aj cez túto osobnosť sa mu podarí získať v národnej súťaž výsadu byť v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry.
Sándor Márai (1906 Košice - 1989 San Diego, USA), pôvodným priezviskom Grosschmied, patrí k významným európskym i svetovým spisovateľom 20. storočia. Jeho dielo - približne 60 zväzkov - predstavuje próza, poézia, divadelné hry a eseje. Preložené boli do takmer 30 jazykov a hrávajú sa na popredných svetových scénach.
V minulom režime bol Márai "na indexe" a takmer 40 rokov sa jeho tvorba prekladala a šírila len za "železnou oponou". V rodnom meste mu Košičania odhalili 11. decembra 2004 pamätník od akademického sochára Petra Gáspára a na Mäsiarskej ulici má aj pamätnú izbu. V ostatných rokoch vyšlo niekoľko Máraiho titulov aj v slovenskom preklade.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/