(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košickí cyklisti sa protestnými jazdami domáhajú práva na slobodný pohyb.
@ Aktuálne -> Doprava     Jul 16 2007 - 09:20 GMT
(TASR) - Košickí cyklisti opäť zaktivizovali protesty proti zákazu používať bicykle na cestách pre motorové vozidlá a cez víkend zorganizovali dve protestné jazdy.

V sobotu mnohopočetná cyklistická skupina absolvovala jazdu z Košíc do Budimíra cez diaľničný privádzač a v nedeľu do košickej mestskej časti Pereš smerom na spoločnosť U.S. Steel. "Pri obidvoch cyklojazdách sme sa presvedčili, že v dopravnom značení týchto rýchlostných ciest sa od roku 2005 nič nezmenilo a že náhradné komunikácie, ktoré nie raz boli na uspokojenie vylúčeným dopravným účastníkov prisľúbené, nie sú a ani sa nechystajú," uviedol dnes predseda Cyklistickej únie mesta Košice Karol Labaš.
Podľa neho protestné jazdy odhalili aj slabiny dopravného značenia týchto rýchlostných komunikácií. Pri jeho rešpektovaní totiž zastavili v sobotu premávku a len porušením predpisov, keď sa skupina pohla smerom na Budimír, sa znovu obnovila. Na rozdiel od predchádzajúcich protestných jázd cyklistov prekvapilo, že dopravná polícia nekonala svoju povinnosť ani pri avizovanom vjazde na zakázané úseky, ale ani pri blokáde cesty.
"Môžeme si preto len domýšľať, že vlastník a správca Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ich už nepovažuje za cesty výlučne pre motorové vozidlá, uvedomujúc si, že dopravné značenie v roku 2005 bolo uskutočnené bez rozhodnutia o ich prekategorizácii," domnievajú sa Labaš a Ladislav Rovinský zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc. Cyklisti preto žiadajú čo najrýchlejšie odstrániť podľa nich mätúce dopravné značenie.
Hovorca NDS Marcel Jánošík však dnes pre TASR potvrdil, že v dotknutých úsekoch komunikácií pre motorové vozidlá pri Košiciach zákaz vjazdu pre cyklistov naďalej platí. "Skutočnosť, že dopravná polícia nekonala, nebudeme komentovať," dodal hovorca.
Na základe žiadosti Slovenskej správy ciest bolo 27. decembra 2004 určilo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR dopravné značenie na úsekoch ciest I. triedy Budimír – Košice a Košice – Košice-Šaca, ktorým sa zmenili na rýchlostné cesty. Značenie bolo osadené v roku 2005. Na takto označené úseky ciest nie je povolený vstup dopravným prostriedkom s nižšou konštrukčnou rýchlosťou ako 50 km/h.
Cyklisti súčasný stav považujú za upieranie ústavného práva slobody pohybu skupinám obyvateľstva a žiadajú buď odstrániť zákaz používania komunikácií, alebo výstavbu trás pre cyklistov.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/