(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Ekotábor v Jasove chce upozorniť na riziká ťažby uránu na Jahodnej.
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Jul 30 2007 - 08:05 GMT
(TASR) - V autokempingu v Jasove sa dnes zíde 70 účastníkov protestného ekotábora organizovaného ekologickým hnutím Greenpeace. Cieľom je upozorniť na snahy kanadskej ťažobnej spoločnosti, ktorá chce v blízkosti Košíc začať ťažbu uránovej rudy.

"Cieľom tábora je pokračovať v informačných aktivitách v Košiciach a okolí, v zbieraní podpisov na petíciu proti ťažbe uránu, organizovať výstavy, prednášky a premietania pre verejnosť. Chceli by sme osloviť čo najviac ľudí," povedal pre TASR hovorca spoločnosti Greenpeace Juraj Rizman.
Kanadská spoločnosť Tournigan má záujem o ťažbu uránu hneď na niekoľkých miestach Slovenska: Čermeľ – Jahodná, Spišská Nová Ves – Novoveská Huta, Kluknava, Spišská Teplica – Spišský Štiavnik – Švábovce. Všetky tieto lokality majú pre turistický ruch nenahraditeľný význam a patria ku chráneným územiam.
Ako dodala členka organizačného výboru Klaudia Bednárová, v prípade vyťaženia ložiska na Jahodnej by zostali tony nebezpečného odpadu. "Vzhľadom na dlhý polčas rozpadu prítomných izotopov bude odpad z uránovej rudy ohrozovať okolie státisíce rokov. Nebezpečný je uvoľňujúci sa radón, hrozí kontaminácia vody, havárie odkalísk s nedozernými ekonomickými škodami," doplnila organizátorka ekotábora v Jasove, ktorý potrvá do 6. augusta.
Ekotábor sa dnes začne večerným koncertom na Hlavnej ulici v Košiciach, kde medzi vystúpeniami hudobných skupín odznejú príhovory ekologických združení. Podujatie príde podporiť aj primátor mesta Košice František Knapík.
V poradí ide o druhý ekotábor Greenpeace zameraný proti ťažbe uránu na Jahodnej pri Košiciach.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/