(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Obce v okolí riek čerpajú protipovodňové know-how v južných Čechách
@ Aktuálne -> Rôzne     Jun 22 2008 - 11:26 GMT
(TASR) - Frekventanti Ľudovej univerzity vody navštívili počas týždňa unikátny experiment v Senotíne pri Jindřichovom Hradci, kde českí výskumníci získavajú experimentálne poznatky vplyvu zadržiavania vody na biodiverzitu ekosystémov i ochranu pred povodňami.

Cestou navštívili aj obec Modrá pri Luhačoviciach, kde starosta s miestnymi ľuďmi svojpomocne zrealizoval sústavu rybníkov, ktorá je súčasťou protipovodňovej ochrany a zároveň súčasťou infraštruktúry cestovného ruchu, informoval TASR Michal Kravčík z mimovládnej organizácie (MVO) Ľudia a voda. Tá realizuje projekt Ľudová univerzita vody v 26 vybraných obciach Slovenska v povodiach riek Hornád, Topľa, Torysa, Bodva, Poprad a Kysuce. "V týchto obciach vypracovávajú frekventanti projekty protipovodňovej prevencie za odbornej pomoci lektorov v súlade so Stratégiou integrovanej ochrany vôd, ktorú Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) schválilo na svojom ostatnom sneme v apríli 2008," vysvetlil Kravčík.

Projekt je finančne podporený z fondov EÚ a organizácia ho realizuje v spolupráci so ZMOSom a obcami Kladzany, Pečovská Nová Ves, Raslavice, Svinica, Oščadnica a mestom Prešov. "Cieľom projektu je pomôcť obciam vzdelávať miestnych ľudí, a tým svojpomocne si riešiť ochranu svojich komunít pred povodňami. Súčasťou vzdelávacieho procesu je spoznávanie konkrétne zrealizovaných projektov na Slovensku i v Čechách. Frekventanti si vybrali oblasť južných Čiech, kde je najväčšia koncentrácia zrealizovaných projektov, ktoré sú súčasťou po stáročia budovaných rybníkov a mokradí," dodal Kravčík.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/