(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Audítor odporučil dať štyri nemocnice do prenájmu
@ Aktuálne -> Verejná správa     Jun 23 2008 - 12:02 GMT
TASR) - Dať do dlhodobého prenájmu strategickému investorovi nemocnice v Rožňave, Michalovciach, Trebišove a Spišskej Novej Vsi, ktorých zriaďovateľom a akcionárom je Košický samosprávny kraj (KSK), odporučila regionálnej samospráve spoločnosť PricewaterhouseCoopers po ich ekonomickej analýze. Tú dnes prerokovalo Zastupiteľstvo KSK a zobralo ju na vedomie.

Poslanci na návrh predsedu KSK Zdenka Trebuľu (Smer-SD) po rozsiahlej rozprave k analýze zmenili pôvodné uznesenie, v ktorom sa hovorilo o prenájme nemocníc strategickému investorovi. Predseda KSK zároveň navrhol vytvoriť k tomuto problému odbornú komisiu, hľadať riešenia a znovu sa k nemu vrátiť na augustovom rokovaní Zastupiteľstve KSK.

Na zasadnutí neprešiel návrh poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS), ktorý žiadal urobiť v nemocniciach poslanecký prieskum a objektivizovať výsledky analýzy.

Audítorská firma navrhovala aj ďalšie riešenia, ako je predaj nemocníc či ich riadenie cez manažérske zmluvy.

Ako uviedol Trebuľa štyri nemocnice KSK, ktoré sú od roku 2005 akciovými spoločnosťami, nedokážu pri súčasnom stave fungovať v smere rozšírenej reprodukcie, zarobiť si, zvýšiť mzdy a dať financie do obnovy hnuteľného a nehnuteľného majetku. "Toto ani jedna z nich nedokáže. Keď sme si dali vyčísliť potrebné investície od riaditeľov nemocníc, dosahujú rádovo stovky miliónov Sk, pri spočítaní je to suma do dvoch miliárd Sk (66 miliónov eur)," zdôraznil Trebuľa. Preto KSK podľa jeho slov riešil situáciu tým, že vybral na analýzu vo verejnej súťaži firmu PricewaterhouseCoopers, "aby tu bol objektívny pohľad zvonku, aby posúdila celkový stav nemocníc a ďalší vývoj".
Podľa Novotného, ale aj ďalších pravicových poslancov KSK, však nemocnice nie je nevyhnutné dávať do prenájmu. Keďže dve z nich sú už v kladných číslach, navrhovali dať im ešte šancu.

"Nemocnice v Trebišove a Spišskej Novej Vsi sú v zisku, nemocnica v Michalovciach je blízko ziskového hospodárenia. Nerozumiem, prečo máme ziskové zariadenia niekomu prenajímať," uviedol Novotný. Podľa neho nie je prenájom dobrým riešením napríklad pre michalovskú nemocnicu, ktorá potrebuje pol miliardovú (16,48 milióna eur) investíciu do výstavby nových priestorov a ktorú Trebuľa mal vo svojej volebnej kampani," povedal Novotný. Vyjadril zároveň prekvapenie, že takýto zámer podporuje strana Smer-SD, ktorá na celoštátnej úrovni bojuje proti súkromným zariadeniam a proti zisku v zdravotníctve.

Poslanci Zastupiteľstva KSK dnes okrem iného schválili aj pristúpenie KSK do projektu kandidatúry mesta Košice na titul Európskej hlavné mesto kultúry 2013. Prijali aj koncepciu rozvoja odborného vzdelávania na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, ktorá reaguje na novú legislatívu v školstve a potreby praxe.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/