(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
VALALICKÁ KROJOVANÁ PARÁDA
@ Kultúra -> Podujatia     Sep 24 2008 - 03:41 GMT
Obec Valaliky v spolupráci s Krajským osvetovým strediskom (KOS) v Košiciach, Klubom milovníkov autentického folklóru (KMAF), pod záštitou odboru kultúry KSK, usporiadajú v Kultúrnom dome –Valaliky prvú októbrovú nedeľu: 5.októbra 2008 od 15.00hod. jedinečné folklórne podujatie pre milovníkov tradičnej ľudovej kultúry pod názvom „VALALICKÁ KROJOVANÁ PARÁDA“.

3.ročník ojedinelého podujatia nadviaže na predchádzajúci, ktorý sa stretol s ohlasom médií, laickej i odbornej verejnosti. Podujatie vzdá hold svadobným krojom a zvykosloviu z obdobia zo začiatku 20.storočia na Above. Organizátori pripravili „rekonštrukciu svadby“, ktorá začne u dvoch domov tradičnej architektúry (domy mladuchy a ženícha) z oboch strán a bude pokračovať sprievodom obcou. Zaujímavosťou celého priebehu Valalickej svadby bude, že všetci prítomní, ktorí majú byť obligátne v kroji (vstup je len v kroji), sa stanú súčasťou svadobného veselia, ktoré prítomným aj retrospektívne pripomenie celý priebeh svadby od tzv. Rozmarijí, až po Pridany. V bohatom kultúrnom programe, ktorému predchádzalo napísanie scenára (autor Ing.Milan Tóth z Valalík) vystúpia ženská spevácka skupina PARADNE NĚVESTI z Valalík, mužská spevácka skupina BAKŠAŇE z Kokšov-Bakše, sólisti a členovia folklórnych súborov HORNÁD a ŽELEZIAR z Košíc. Podujatím sprevádza ĽH ŽELEZIAR a slovom sprevádza starosta svadby Dušan Kmec z Valalík.

Folklórne podujatie vzniklo na základe iniciatívy zástupcu starostu Ing.Milana Tótha a PhDr.Marty Čiderovej z oddelenia kultúry KSK.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/