(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Štúdium dokumentov archívu uľahčí ich digitalizácia
@ Aktuálne -> Rôzne     Sep 24 2008 - 04:31 GMT
(SITA) – Archív mesta Košice plánuje v rokoch 2009 až 2011 digitalizáciu svojich archívnych dokumentov. „Pôjde predovšetkým o budovanie centrálnej databázy elektronických dát všetkých činností archívu. Plánujeme zriadiť tiež internetovú stránku. Veríme, že tým sa Archív mesta Košice otvorí a predstaví svoje historické dokumenty nielen Slovensku, ale celému svetu," informovala Mária Hajduová z Archívu mesta Košice. Ako informovala hovorkyňa košického magistrátu Lucia Mihoková, plán digitalizácie archívu je zapracovaný aj v Pláne hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Košice.

Podľa zákona NR SR z roku 2002 o archívoch a registratúrach nie je možné dávať mimo archívu dokumenty na študijné a bádateľské účely, a tak sa vyskytujú komplikácie pri poskytovaní informácií.
„Digitalizácia by nám teda umožnila výrazne uľahčiť tento proces,“ doplnila Hajduová.

Pracovníci košického archívu boli zbierať skúsenosti s digitalizáciou dokumentov koncom minulého týždňa v budapeštianskom archíve. Archív mesta Košice a Archív hlavného mesta Maďarska má od roku 2007 zmluvu o spolupráci, na základe ktorej si archívy vymieňajú o dokumentoch informácie. Archívu Budapešti chýba jedno veľké obdobie po roku 1526, obdobie tureckých vpádov.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/