(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košičania rabovali pri Halieri, Žilinčania sa bili v Strečne
@ Aktuálne -> Šport     Mar 10 2009 - 14:49 GMT
Milan Galaba (športový riaditeľ FC ViOn Zlaté Moravce): "Iniciátori incidentov zostávajú nepotrestaní najmä preto, lebo ich nevieme identifikovať. Keď budeme vstupenky predávať na meno - a po predložení občianskeho preukazu - budeme mať o ľuďoch, ktorí prídu na futbal, určitý prehľad a budeme tiež vedieť, kto nám na štadióne robí problémy."
(SITA) - Cez víkend sa po 97-dňovej pauze začala slovenská najvyššia futbalová súťaž a príslušníci Policajného zboru SR (PZ SR) už mali na niekoľkých štadiónoch, ale nie iba na nich, plné ruky práce. Fanúšikovia Dukly Banská Bystrica dostali bitku pri motoreste v Strečne, kde ich počas odpočinku na ceste pod Dubeň "prepadli" radikálni Žilinčania a bejzbalovými palicami im porozbíjali sklá na autobuse.


Vodič poškodeného vozidla vyložil Banskobystričanov a počkal na privolanú policajnú hliadku, aby mohol zdokumentovať spôsobenú škodu, resp. pomohol pri vyšetrovaní celého incidentu. Preto priaznivci tímu Jozefa Jankecha do Žiliny neprišli a radšej sa vrátili z pol cesty domov do B. Bystrice. V sobotu sa "vyznamenali" aj tiežfanúšikovia MFK Košice, ktorí cestovali na stretnutie do Trnavy. Počas cesty si urobili prestávku pri motoreste Halier za Lučencom, kde niektorí z nich chceli nakúpiť bez platenia. O incidente agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ SR v Banskej Bystrici Mária Faltániová. "Košickí futbaloví fanúšikovia v jednom prípade poškodili predajňu potravín na čerpacej stanici neďaleko motorestu Halier v okrese Lučenec. Prišli do predajne a bez zaplatenia si začali brať tovar, najmä alkoholické nápoje a cigarety. Keďže sa správali agresívne, zamestnanci predajne zavolali na pomoc policajnú hliadku, ktorá výtržníkov na mieste legitimovala a piati z nich za odcudzený tovar dodatočne zaplatili. Šiesty fanúšik, ktorý si tovar privlastnil bez zaplatenia, zostal neznámy. Majiteľovi predajne spôsobili škodu za približne sto euro," vysvetlila hovorkyňa Faltániová priebeh košickej rabovačky, o ktorej sa v minulých dňoch šírili po Slovensku ďalšie - žiaľ, už značne skreslené a zveličené podrobnosti. Podľa Faltániovej polícia incident v predajni klasifikovala ako priestupok proti majetku a jeho ďalšie riešenie postúpila na obvodné úrady do Košíc, lebo zistení vinníci boli z Košíc. "O druhom podobnom prípade v inom blízkom motoreste v okrese Lučenec Krajské riaditeľstvo PZ SR v Banskej Bystrici nemá žiadne informácie. Naši príslušníci v sobotu 7. marca o 9.30 h riešili iba jeden konflikt pri motoreste Halier," povedala M. Faltániová.
Policajti však museli zasahovať nie iba po trase, po ktorej sa v prvú marcovú sobotu presúvali tiežfanúšikovia futbalových klubov, ale aj priamo na štadiónoch. V Prešove počas zápasu 1. FC Tatran - ŠK Slovan Bratislava (1:2) museli "kukláči" vyviesť zo sektoru hostí nespratníkov, ktorí hádzali na ihrisko svetlice a niektorí z nich sa posmeľovali aj hádzaním delobuchov medzi domácich divákov! Keď si s agresívnymi Bratislavčanmi nevedeli poradiť miestni usporiadatelia, ktorí majú futbalových vandalov, chuligánov a výtržníkov podľa nového zákona č. 249/2800 Z. z. o organizácii verejných športových, turistických a telovýchovných podujatí sami "udržať" v medziach zákona, museli v sektore hostí robiť poriadok privolaní kukláči. Samotní usporiadatelia nemali šancu ani proti pol tisícke priaznivcov Dunajskej Stredy, ktorí v sobotu na štadióne FC ViOn Zlaté Moravce urobili škody za minimálne 2500 euro. "Na stretnutie s Dunajskou Stredou prišlo zo Žitného ostrova najmenej päťsto fanúšikov, ktorí nám niekedy počas zápasu alebo tesne po ňom rozlámali osemdesiat stoličiek," povedal v utorok pre agentúru SITA športový riaditeľ FC ViOn Z. Moravce Milan Galaba a pokračoval: "Prvé naše odhady hovorili síce iba o 59 zničených sedadlách, no pri dôkladnej obhliadke sektora hostí sme ich spolu so zástupcami Dunajskej Stredy napočítali až osemdesiat. Ako v tejto súvislosti Milan Galaba povedal, funkcionári ViOn-u si cenia ústretové kroky zástupcov tímu z Dunajskej Stredy, ktorí po zistení a zdokumentovaní poškodených sedadiel sľúbili, že spôsobenú škodu uhradia.

"Priaznivci Dunajskej Stredy celý zápas povzbudzovali v rámci normy, no našli sa medzi nimi aj jedinci, ktorí hádzali svetlice a petardy. Naši usporiadatelia nemali šancu im v tom zabrániť, lebo fanúšikovia hostí boli v presile," pokračoval Milan Galaba. "Policajtov sme nevolali na pomoc, lebo podľa nového zákona si musíme najskôr poradiť vlastnými silami. Až keď sa situácia vymkne z našich rúk, máme volať políciu. Neviem, ako to bude v ďalších kolách, no po tejto skúsenosti budeme silno zvažovať, či policajtov opäť nepožiadame o pomoc ešte preventívne," priznal športový riaditeľ posledného mužstva Corgoň ligy. Podľa neho skúsenosti z Česka ale aj z Prešova ukazujú, že v boji proti futbalovým vandalom by boli najúčinnejšie kamerové systémy, na ktoré zatiaľ niet v kluboch dostatok financií. "Kým ich budeme mať, musíme vandalov a výtržníkov vytesniť zo štadióna iba pomocou polície. Vlastnými silami to nedokážeme. Ale cesty a spôsoby, ako to urobiť, už existujú. Na stretnutie českej ligy Slavia Praha - Baník Ostrava (1:0) vstupenky predávali na mená až na základe predloženého občianskeho preukazu. Toto musíme zaviesť aj na Slovensku. Iná šanca nie je. Iniciátori incidentov zostávajú nepotrestaní najmä preto, lebo ich nevieme identifikovať. Keď budú vstupenky na meno, budeme mať o ľuďoch, ktorí prídu na futbal, určitý prehľad a budeme tiež vedieť, kto nám na štadióne robí problémy," dodal Milan Galaba.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/