(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Ošetrovatelia a veterinári skúmajú príčiny úhynu tučniakov
@ Aktuálne -> Rôzne     Apr 22 2009 - 03:50 GMT
(SITA) - Príčiny úhynu už piatich tučniakov v košickej Zoologickej záhrade (ZOO) majú odhaliť laboratórne testy, ktoré vykonáva Štátna veterinárna správa a hotové by mali byť do konca týždňa. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa košického magistrátu, riaditeľ košickej ZOO Štefan Kolár konzultoval situáciu nielen s pražskou ZOO, odkiaľ tučniaky doviezli, ale navštívil aj ZOO Lešná pri Zlíne, aby sa poradil, ako riešiť problém úhynu tučniakov.

„Konzultoval som s nimi ako postupovali, keď v ich ZOO uhynuli tučniaky. V zime riešili podobné problémy s ochorením vtákov. Uhynuli im tri tučniaky. Pri odstránení problémov postupovali podobne ako v našej zoologickej záhrade, teda liečili celý kŕdeľ,“ vysvetlil riaditeľ Košickej ZOO.

Zdravotný stav tučniakov kontrolujú ošetrovatelia trikrát za deň. Každý druhý deň v týždni ich zdravotný stav monitoruje aj veterinárny lekár. „Začiatkom minulého týždňa konzultoval náš veterinárny lekár preventívnu liečbu ostatných jedincov s veterinárnym pracovníkom pražskej ZOO. Chovné a priestorové podmienky a etológia prostredia sú splnené, preto o presune tučniakov do pražskej ZOO neuvažujeme,“ povedal Kollár.

Košická ZOO začala liečiť celý kŕdeľ ihneď, ako sa vyskytli príznaky choroby u jedného z nich počas Veľkej noci. Jedinec je v súčasnosti už zdravotne v poriadku. V nasledujúcich týždňoch zabezpečí Košická ZOO dvoch nezávislých odborníkov, ktorí sa zaoberajú chovom tučniakom. Vypracujú pre košickú ZOO nezávislý posudok k chovu tučniakov.

Zoologická záhrada v Košiciach-Kavečanoch je orientovaná najmä na euro-ázijskú faunu. Rozlohou 288 hektárov je najväčšia v strednej Európe. Chová okolo 155 druhov zvierat v počte približne 900 kusov z piatich kontinentov. V posledných rokoch sa začala zaoberať aj chovom morských živočíchov – tuleňov a tučniakov, ktoré patria k jej najväčším atrakciám.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/