(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
KOŠICE: V centre sa dnes naposledy parkuje zadarmo, od soboty za euro
@ Aktuálne -> Doprava     Jul 31 2009 - 03:21 GMT
KOŠICE 31. júla (SITA) – Parkovanie v širšom historickom centre Košíc je bezplatné už iba dnes, od soboty budú platiť vodiči euro za hodinu. Aj na siedmich parkoviskách s rampou sa dnes parkuje zadarmo, robia tu novú registráciu pokladníc a pokladničných kníh, menia tabule s údajmi o prevádzkovateľovi a cenníkmi.

Systém ešte ani nezačal platiť a už sa naň zniesla vlna kritiky najmä zo strany obyvateľov košickej mestskej časti Staré Mesto. Oproti ostatným sa cítia diskriminovaní, lebo obyvatelia žijúci v Starom Meste by si mali kúpiť na parkovanie pri svojom dome rezidentskú parkovaciu kartu za sto eur na rok. Začali preto organizovať petíciu za zníženie cien za parkovanie, ktorá je podľa ich názoru o 30 percent vyššia ako v Bratislave.

Poslanec mestského zastupiteľstva Jozef Filipko, poverený osobitnými úlohami v oblasti dopravy, reagoval na podnety a pripomienky tým, že systém je nový, ešte sa nezaviedol a už ho odmietame. Doložil, že bude iniciovať stretnutie s petičným výborom, aj so starostom Starého Mesta Ľubomírom Gregom, ktorý petíciu podpísal ako prvý.

"Nový systém parkovania sme konzultovali s dotknutými subjektmi a na rokovaniach sa zúčastňoval aj zástupca Starého Mesta,“ odpovedal Filipko na otázku agentúry SITA, prečo o systéme nediskutovali s občanmi a orgánmi mestskej časti Staré Mesto ešte pred jeho zavedením. Doložil, že ešte aj počas prvých mesiacov ho môžu obyvatelia pripomienkovať na Správe mestských komunikácií, ktorá parkovací systém prevádzkuje. „Systém je modifikovateľný a pripúšťam, že sa v ňom budú robiť aj zmeny. Ceny však považujeme za primerané. S petičným výborom budeme diskutovať a verím, že nájdeme východisko,“ povedal Filipko.

Je viacero možností na úhradu za parkovanie, napríklad jednorazový stierací parkovací lístok, ktorý nemožno sfalšovať a použiť viackrát, pričom nebude platiť na rampových parkoviskách. Kúpiť sa dá na viac ako 50 predajných miestach – napríklad v stánkoch, na čerpacích staniciach a iných označených miestach. K dispozícii sú najmä v centre mesta parkovacie automaty, ktoré budú vydávať aj 24-hodinové karty v hodnote osem eur.

„Priestor kasární na Moyzesovej ulici sme sa pokúsili v minulosti využiť ako parkovisko, no neosvedčilo sa to, motoristi tam neradi chodili. Navyše tieto plochy sú v dosť zlom technickom stave, a tak tu so zriadením parkoviska nerátame,“ odpovedal na otázku agentúry SITA Filipko. Podľa jeho názoru nedostatok parkovacích miest v širšom centre mesta by vyriešili parkovacie domy, no investori sa do ich výstavby nehrnú.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/