(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
VÝSTAVA: Košický zlatý poklad budú obdivovať aj v Prahe
@ Aktuálne -> Rôzne     Sep 14 2009 - 07:57 GMT
14. septembra (SITA) - Výstavu Košický zlatý poklad ako súčasť projektu Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti otvoria v utorok v Prahe. Unikátny zlatý poklad bol objavený v roku 1935 v budove bývalej Spišskej komory na dnešnej Hlavnej ulici 68 v Košiciach. Košický zlatý poklad tvorí 2 920 zlatých mincí, tri medaily, renesančná reťaz a medená schránka. Svojim obsahom patrí medzi najvýznamnejšie nálezy mincí v celej Európe. Jeho výnimočnosť spočíva vedľa bohatého zastúpenia jednotlivých typov zlatých mincí aj v širokom geografickom zábere. Nachádzajú sa tu mince z celej Európy. K ukrytiu pokladu muselo dôjsť po roku 1679, z ktorého pochádzajú najmladšie mince - uhorské dukáty Leopolda I.

Česko-slovenská výstava bude umiestnená symbolicky v budove bývalého Federálneho zhromaždenia a bude prvou výstavou Národného múzea v tomto objekte. Finančne ju podporilo Ministerstvo kultúry ČR a záštitu nad ňou prevzali český predseda vlády Jan Fischer spolu so slovenským premiérom Robertom Ficom. Pre verejnosť bude otvorená od stredy 16. septembra denne od 10:00 do 18:00 a potrvá do 10. januára 2010.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/