(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Na otravu muchotrávkou zelenou zomrelo desaťročné dieťa
@ Aktuálne -> Rôzne     Sep 23 2009 - 08:10 GMT
KOŠICE 23. septembra (SITA) – Prvý a zatiaľ jediný prípad otravy hubami v tomto roku sa skončil tragicky. „Minulý týždeň zomrelo na otravu smrteľne jedovatou muchotrávkou zelenou 10-ročné dieťa z okresu Vranov nad Topľou. V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach sme v roku 2008 nezaznamenali žiadny prípad otravy hubami,“ informovala dnes hovorkyňa košickej detskej fakultnej nemocnice Viera Horniaková.

Doložila, že chlapca priviezli 15. septembra na Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny DFN už v kritickom stave. Rodičia pravdepodobne podcenili prvé príznaky otravy – vracanie a hnačky, ktoré si vysvetľovali ako obyčajné žalúdočné problémy. „Dieťa bolo v bezvedomí, v pokročilom štádiu orgánových zlyhaní. Napriek intenzívnej starostlivosti po dvoch dňoch zomrelo,“ uviedla Horniaková.

Podľa odborníkov, muchotrávku zelenú si hubári mýlia s inými druhmi húb, pretože nebýva vždy sfarbená typicky do zelena, ale môže byť žltá, olivová, hnedá až čierna. Prípad je varovaním, že ak sa po zjedení húb zjavia prvé príznaky otravy, je potrebné okamžite vyhľadať lekára.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/