(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Do múru podkrovia múzea uložili odkaz budúcim generáciám
@ Aktuálne -> Verejná správa     Sep 25 2009 - 03:39 GMT
KOŠICE 24. septembra (SITA) – Časovú schránku s odkazmi pre budúce generácie dnes uložil predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa a riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollak k jednému z nosných múrov podkrovia budovy Východoslovenského múzea, ktorá prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. V schránke je uložený náčrt pôdorysu pôvodnej budovy múzea, kópia pôvodnej zakladacej listiny z konca 19. storočia a novej zakladacej listiny.

„Do skrinky sme uložili kópiu zlatej mince z Košického zlatého pokladu a sériu historických mincí symbolizujúcich najvýznamnejšie obdobia histórie mesta s popisom,“ povedal Pollak. Zdenko Trebuľa doložil, že ako symbol novoveku do schránky vložili aj štartovací balíček euromincí, dva dnešné denníky, a brožúrky približujúce Košický kraj.

Budovu rekonštruujú prvý raz po vyše 130 rokoch. Celkové náklady na rekonštrukciu, ktorá je rozdelená na viacero etáp, dosiahnu 9,859 milióna eur.

Prvá etapa rekonštrukcie sa začala v roku 2008. Na vyše 130-ročnej historickej budove kompletne opravia strechu, v podkroví bude vstavaný mezonet, kde vzniknú nové kancelárske priestory aj netradičný výstavný priestor so skleneným stropom. Pribudne výťah, schodisko a bezbariérový vstup. Po ukončení rekonštrukcie budú môcť návštevníci spoznať iné dimenzie predstavovania múzejných expozícií, zbierok a zážitkovej prehliadky múzea. Rekonštrukcia v prvej etape bude stáť vyše 1,92 mil. €, pričom takmer 1,66 mil. € sú prostriedky z úveru, ktorý Košický samosprávny kraj čerpá z Európskej investičnej banky (EIB), ostatok je z rozpočtu kraja. Do konca augusta bolo preinvestovaných 922 368 €.

O ďalšie prostriedky sa kraj bude uchádzať aj zo štrukturálnych fondov Európskej únie. V roku 2010 kraj plánuje preinvestovať 1 627 000 €.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/