(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Kraj bude poskytovať tlmočnícke služby pre hendikepovaných
@ Aktuálne -> Verejná správa     Jan 05 2010 - 06:24 GMT
KOŠICE 5. januára (SITA) – Jednou z noviniek v sociálnej oblasti zabezpečovanej Košickým samosprávnym krajom (KSK) bude poskytovanie tlmočníckych služieb v posunkovej reči, artikulačné tlmočenie a taktilné tlmočenie pre hlucho-slepé osoby. Ako informovala hovorkyňa kraja Soňa Jakešová, do konca roka 2009 tieto služby poskytovali vybraní sociálni poradcovia, takže je to nová kompetencia, ktorá od roku 2010 prešla na samosprávne kraje.

„Ide o pre nás nový druh poskytovania sociálnej služby. Košický samosprávny kraj si túto službu v roku 2010 objedná u vybraných tlmočníkov z Únie nevidiacich a slabozrakých a z Asociácie nepočujúcich Slovenska, minimálne v rozsahu 3 000 hodín na rok. Predpokladaná cena za jednu hodinu poskytovania tejto služby je cca 5,54 eura. V priebehu roka budeme prehodnocovať potrebu a rozsah objednaných hodín prispôsobovať,“ informovala Jakešová.

Tlmočnícka služba je sociálna služba poskytovaná osobe odkázanej na tlmočenie v posunkovej reči, artikulačné tlmočenie alebo taktilné tlmočenie. Sprostredkovanie tlmočníckej služby môže vykonávať poskytovateľ sociálnej služby aj prostredníctvom agentúry tlmočníckej služby zriadenej na tento účel alebo občianskeho združenia, ktoré sa venuje týmto klientom so špecifickými potrebami.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/