(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Biela noc privíta svetové hviezdy súčasného umenia
@ Kultúra -> Podujatia     Sep 30 2011 - 10:21 GMT


Druhý  ročník Bielej noci v Košiciach si nenechajú ujsť svetové hviezdy súčasného umenia. Do Košíc zavíta nórsky umelec Rune Guneriussen, ktorý v mestskom parku netradične prepojí interiérové lampy s prírodou. Mexičan Miguel Chevalier návštevníkov Bielej noci prevedie virtuálnou záhradou, v ktorej rozkvitnú gigantické pixelové kvety. Špičková francúzska tanečníčka Catherine Langlade zaujme digitálnou pohybovou hrou. Nórsky umelec Rune Guneriussen je známy svojimi inštaláciami site specific v prírode. Jeho obľúbenými objektami sú stoly, lampy, stoličky a iné úžitkové objekty, ktoré inštaluje a následne fotografuje od roku 2005 po celom svete. #CONT#Objekty umiestňuje do rôznych prírodných scenérií, ktoré tak nadobúdajú jedinečný rozprávkový nádych plný poézie. Každá Runeho inštalácia je unikátna, vymyslená pre dané miesto, v ktorom zachytáva jedinečnosť priestoru a rozpráva v ňom vždy iný príbeh. Druhou a veľmi podstatnou etapou jeho tvorby je fotografia, ktorá ostáva jediným zhmotnením každej jeho umeleckej inštalácie,“ povedala kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková. S najväčším ohlasom sa stretlo jeho dielo „Nezhasínajte“, ktoré bolo súčasťou Bielej noci v Paríži v roku 2009. Išlo o jedno z jeho najrozsiahlejšich diel, s ktorým sa preslávil na celom svete. Viac informácii o umelcovi nájdete na jeho web stránke: http://www.runeguneriussen.no/ Po veľkom celosvetovom úspechu s inštaláciou "Sur-natures", ktorá vykresľuje virtuálne záhrady, prichádza Miguel Chevalier do Košíc s novou interaktívnou inštaláciou s názvom "Fractal Flowers", ktorá predstavuje novú generáciu kvetov a virtuálnych záhrad. „Inštalácia ‚Fractal Flowers‘ znázorňuje gigantické fraktálne kvety rôznych farieb a foriem, ktoré bez prestania rozkvitajú vďaka veľmi technicky náročnému softvéru. Pestrofarebné kvety reagujú na pohyb diváka, ktorý štartuje proces vývoja a rozkvitania. Najprv vidíme virtuálne zrniečka, ktoré následne rastú, vyvíjajú sa, pučia, kvitnú, a napokon umierajú,“ prezrádza Z. Pacáková, podľa ktorej sa táto pixelová, digitálna záhrada stala ikonou digitálneho umenia a je pre neziskovú organizáciu Košice 2013 veľkou cťou, že ju na tohtoročnej Bielej noci 1. októbra 2011 môžeme privítať aj v Košiciach. Corps Complices je interaktívna pohybová hra francúzskej tanečníčky Catherine Langlade. Dôležitú úlohu tu zohrávajú gestá, cirkulácia v priestore, energia a hravosť pohybu. Vizuálna grafika projektu je vytvorená francúzskym umelcom v-i-n-c-e-n-tom, ktorý všetky tieto pohybové a fyzické aspekty preniesol do lákavého podvodného morského sveta plného fantastických podmorských živočíchov. 

 

„Interaktívna inštalácia Corps Complices už precestovala viacero svetových miest a po jej poslednom veľkom úspechu, ktorý zožala na svetovej výstave v Shanghaji, poputuje priamo do Košíc, kde bude vystavená počas Bielej noci, 1. októbra 2011," dodala Z. Pacáková. Prvý ročník Bielej noci, ktorý sa uskutočnil 2. októbra 2010 v Košiciach, sa stretol s mimoriadnym záujmom verejnosti. Jedinečný večer si nenechalo ujsť takmer 20 tisíc návštevníkov z celého Slovenska. Zámer organizátorov, sprístupniť súčasné umenie v netradičných priestoroch, sa vydaril. Návštevníci mohli od 19:00 do 02:00 hod. rána obdivovať jedinečné interaktívne inštalácie mladých kreatívnych umelcov. Rozprávkovo pôsobil najmä mestský park, v ktorom Peter Vrábeľ umiestnil 5000 svetielok na plastových lyžičkách. Odborná verejnosť ocenila dramaturgiu i výber umelcov. Vidieť v jeden večer a celú noc tvorbu celej generácie slovenských umelcov, ako napr. Miry Gáberovej, Petra Kalmusa, Lucie Dovičákovej, Ingrid Višňovskej alebo Petra Vrábeľa, či Mária Kasteloviča je unikát. A inak tomu nebude ani v tomto roku. 

Sledujte www.kosice2013.sk


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/