(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Jozef Kornucik: Výber z tvorby
@ Kultúra -> Výstavy     Apr 16 2002 - 08:36 GMT
16. 4. – 2. 6. 2002
Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera pripravilo výstavu slovenského výtvarníka Jozefa Kornucika.

Jozef Kornucik sa narodil 20. januára 1938 v Snine a rok 1977 bol oficiálne stanovený za rok jeho smrti.

Po maturite na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave bol prijatý na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave do ateliéru monumentálnej maľby profesora Petra Matejku, kde študoval do roku 1964.

Kornucik patril k našim najvýznamnejším autorom, ktorí sa už v druhej polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia programovo venovali abstraktnej maľbe na platforme geometrického jazyka. V čase dominancie socialistického realizmu tvorivo pristupoval k osvojeniu obrazu cez princípy nového konštruktivizmu a už spomínanej geometrickej abstrakcie. Dokázal pretaviť vtedajšiu oficiálnu tematiku do polohy korešpondujúcej s aktuálnym svetovým výtvarným dianím.

Stále je tak trochu nedoceneným autorom a ostáva košickým solitérom v kontexte slovenského výtvarného umenia šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Venoval sa aj návrhom gobelínov a monumentálnej tvorbe. Reprezentoval Československo na svetovom Bienále v Benátkach v roku 1966. Individuálne vystavoval hlavne vo Východoslovenskej galérii v Košiciach.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/