(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Deň Zeme v Košiciach
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Apr 23 2002 - 03:28 GMT
Udialo sa to už v roku 1971, presne 22. apríla, keď študenti Stanfordskej univerzity v Californii spolu s ďalšími 20. miliónmi ľudí demonštrovali za prijatie ekologického zákona za životné prostredie. Od toho roku sa v USA vždy 22. apríla rozozvučí zvon na oslavu Dňa Zeme.

Tentokrát sa k oslave našej modrej planéty pripojili i Košice. Na námestí pred Vedeckou knižnicou už od deviatej hodiny rána firma Kosit oboznamovala občanov so separovaním odpadu či jeho recykláciou. Každá mestská časť disponuje samostatnými odpadovými kontajnermi, do ktorých sa izolovane zbierajú kovy, sklo a papier /neodpustím si poznámku, že za takéto triedenie odpadu, dúfam, raz budú mať košickí občania i úľavu na poplatkoch - tak ako o to bojovala Spoločnosť priateľov Zeme/. Ale vráťme sa k akcii, na ktorej spustení mala hlavnú zásluhu Oľga Bodnárová, bylinkárka z Hrnčiarskej ulice a študenti Gymnázia na Poštovej ulici, ktorí sa s vervou pustili do neľahkej úlohy - pripraviť pre Košičanov príjemné popoludnie, na ktoré tak skoro nezabudnú hlavne deti. Tie robili to najdôležitejšie - vyrobili prekrásne hlinené kvetináče, pripravili výzdobu, kreslili, ako si predstavujú zdravý život, vypĺňali ozónovu dieru a sadili do kvetináčov kvety. Ako povedala pani Oľga "Nech majú tie deti kontakt aj s hlinou a životom, nielen s igelitovými sáčkami." Potom možno ľahšie pochopia, prečo nemajú vypaľovať trávu /lebo tým vypália aj chrobáčiky, červíky, mušky - všetko potrebné pre život na zemi/, prečo nemajú plytvať vodou /tej čistej pitnej je na zemi stále menej/, prečo igelitový sáčok v lese nie je na mieste... A možno pochopíme aj my, že matka Zem nám poskytuje všetko potrebné k životu a ako povedal jeden chlapček do mikrofónu: "Zem nám dáva jedlo".

Na počudovanie, tie najmenšie deťúrence vedeli ako sadiť a pochválili sa, ako pomáhajú mamke v záhradke. Samozrejme, je veľa toho, čo sa musia deti ešte dozvedieť o Zemi /o to viac dospelí/. Hlavné je, že si to včera pripomenuli. A ja pripomeniem ďalšie školy, ktoré sa o toto popoludnie zaslúžili: Skvostnú a nápaditú módnu prehliadku pripravili študentky Združenej strednej školy na Gemerskej ulici. Modely, ktoré predvádzali, vlastnoručne vyrobili z recyklovateľných materiálov. Súkromné Osemročné Gymnázium sa prezentovalo spomínanými črepníkmi a deti zo ZŠ Užhorodská urobili výtvarnú skupinovú prácu. Študenti z SOU Poľnoshospodárse v Barci pomohli pri sadení do črepníkov, deti z Dneperskej ulici kreslili a tie zo ZŠ Poľná pripravili peknú výzdobu /motýlik a slniečko/, za čo získali vkladnú knižku v hodnote tristo korún. Na podujatí nechýbala ani poradkyňa zo Správy ochrany rastlín v Košiciach Ľubica Forgáčová, ktorá pripomenula dôležitého predátora v prírode - lienku, i to, že chemické prípravky by mali byť na predpis. Celé podujatie sa nieslo v spontánnom a tvorivom duchu vďaka moderátorkám Edity Berillovej a Inky Guľášovej.

Myslím, že toto podujatie malo veľký význam - pripomenuli sme si, že sme nie sme jediným hosťom na tejto planéte a že ak chceme na nej žiť, musíme sa k nej i všetkému živému aj tak správať. Ukončila by som slovami jedného študenta: "Ľudia by mali dávať pozor na to, čo používajú, čo robia..."

Ľudmila Paňáková
Foto: Karol Hatala


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/