(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Reakcia Spoločnosti priateľov Zeme na vyhlásenie P. Ruska
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Mar 05 2004 - 02:08 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme – tlačová správa) -- V televízíí TA 3 minister hospodárstva Pavol Rusko 3.3.2004 uviedol k protestnej akcii mimovládnych organizácií nasledovné vyjadrenie: “Keď predložia komplexne ucelený systém ako má zálohovanie PET fliaš fungovať na báze spolupráce výrobcov, obchodníkov, spotrebiteľov, budem prvý, ktorý bude veľmi rád s nimi o tom diskutovať.”

Ministrovi hospodárstva P. Ruskovi zaslala Spoločnosť priateľov Zeme už pred pár mesiacmi informácie o funkčných, bezproblémových systémoch zálohovania nápojových obalov v škandivnávskych krajinách. Ak by ministerstvo hospodárstva len trochu chcelo mohlo si ich získať aj samo od partnerských ministerstiev štátov, ktoré zálohujú jednorazové nápojové obaly.

Taktiež výrobcovia a obchodné reťazce majú už dlho k dispozícii informácie o príkladne fungujúcich systémoch zálohovania nápojových jednorazových obalov, ktoré im už pred vyše rokom poskytla Spoločnosť priateľov Zeme. Všade na svete pripravujú systém zálohovania hlavne výrobcovia nápojov za malého prispenia obchodu - nie štátna správa, nie tretí sektor... Podľa legislatívy EÚ aj SR majú niesť prvotný znečisťovatelia (v tomto prípade priemysel nápojov) zodpovednosť a náklady za svoje obaly. Výrobcovia nápojov a obchodné reťazce si môžu v priebehu 24 hodín zistiť detailné informácie o zálohových systémoch od partnerských spoločností z krajín, ktoré zálohojú obaly bezproblémovo (Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko...). Na systéme zálohovania v týchto krajinách spolupracujú výrobcovia nápojov a obchod, čoho výsledkom je jeho ekonomická efektívnosť a výrazne zniženie množstva odpadu (80% miera recyklácie).

Kedže pán minister hospodárstva Pavol Rusko prejavil záujem o informácie o systéme zálohovania, na ktorom sa podieľajú vyrobcovia nápojov a obchod, Spoločnosť priateľov Zeme mu opätovne zaslala podrobný popis zálohových systémov fungujúcich v Škandinávii. Doplnila k nemu odborné štúdie o ekonomike a environmentálnych prínosoch zálohových systémov pre jednorazové obaly.


Ladislav Hegyi
predseda Spoločnosti priateľov Zeme


Spoločnosť priateľov Zeme
pošt. adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
kanc. Alžbetina 53, Košice, tel./fax: 055 / 677 1 677
e-mail: spz@spz.sk


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/