(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Zúčastnite sa literárneho maratónu “NONSTOP ČÍTANIE” !
@ Kultúra -> Oznamy     May 12 2004 - 06:16 GMT
(Správa českých centier, Jazzová sekce – tlačová správa) -- Správa českých centier (České centrum Bratislava) a Jazzová sekce – Artforum pripravili na posledné májové dni v poradí už siedmy ročník čitateľského maratónu NONSTOP ČÍTANIE. Tohoročný literárny maratón sa bude niesť v znamení myšlienky „SUSEDSKÝCH VZŤAHOV“. Účastníci si budú môcť pre svoje 15 minútové, čítané, recitované, spievané, prípadne i dramaticky spracované vystúpenie vybrať z diel, pod ktoré možno tému zahrnúť i ako vzťahy medzi ľuďmi všeobecne, vzťahy v rodine, v spoločnosti, vzťahy medzi štátmi a národmi. Prevažne problematika medzinárodných vzťahov činí túto tému v roku 2004 aktuálnou z dôvodu rozšírenia EÚ.

Priebeh čítania bude možné neustále sledovať prostredníctvom on-line prenosu na internetovej adrese www.nonstopczech.cz.


Záštitu nad podujatím prevzal minister zahraničných vecí ČR Cyril Svoboda a prezident medzinárodného centra Penklubu Jiří Gruša.

Myšlenka Nonstop čtení se zrodila pred šesti lety při přípravě Beat Generation Fest. Tehdy mne napadlo čtením ukázek z nejrůznejších děl určitého autora vyjádřit pocit sounáležitosti s jeho tvorbou a tak se konal v roce 1998 1. ročník Nonstop Ferlinghetti. Od té doby se Nonstop čtení stalo již tradiční akcí, které fandí řada příznivců, např. Zdena Solivarová a Josef Škvorecký,“ popisuje svoj nápad na uskutočnenie čitateľského maratónu karel Srp, predseda Jazzové sekce.

Ďalšie ročníky boli venované určitej téme, alebo osobe. V roku 1999 Alexandrovi Solženicynovi a v roku 2000 Josefovi Škvoreckému.

V 4. ročníku Nonstop maratón prvýkrát prekročil hranice Českej republiky pri príležitosti osláv 30 výročia Jazzové sekce. 5. ročník s tému „Nonstop české a slovenské literatúry vo svete“ bol výnimočný dĺžkou čítania – čítalo sa nepretržite 200 hodín. – aj počtom čitateľov – do maratónu sa zapojilo 800 ľudí. Prvýkrát sa čítalo vo všetkých českých centrách v zahraničí a medzi najčítanejších autorov patrili napr. K. Čapek, J. Hašek, B. Hrabal, V. Nezval, M. Kundera, E. Bondy, O. Pavel, či J. Seifert. 6. ročník vzdal poctu bývalému prezidentovi V. Havlovi a myšlienke pravdy.

Novinkou posledného ročníku bola účasť diplomatov z budovy OSN a čitateľov z Košíc. A práve vďaka veľkému záujmu čitateľov, sa Košice prostredníctvom Českého centra zapoja do literárneho maratónu i tento rok.

Dĺžka čítanie je 15 minút. Záujemcovia o čítanie môžu vyplniť prihlášky v priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia, Hviezdoslavova 5 Košice, alebo zavolať na číslo 055/622 52 90.


Sumár informácií v skratke:

Názov: 7. ročník literárneho maratónu „NONSTOP ČÍTANIE“

Téma: Susedské vzťahy

Termín:
27. 5. – 28. 5. 10:00 Praha (Jazzová sekce)
28. 5. – 29. 5. 10:00 Bratislava (V-klub)
29. 5 – 30.5 10:00 Sofia (České centrum)
30. 5. – 31. 5. 10:00 Košice (Verejná knižnica J. Bocatia)
31. 5. Praha 10:00 zakončenie v Jazzové sekci


Miesto v Košiciach: Verejná knižnica J. Bocatia, Hviezdoslavova 5, Košice

Organizátori:
Jazzová sekce – Artforum
České centrum Bratislava
Generálny konzulát ČR v Košiciach
Verejná knižnica J. Bocatia
Štátna filharmónia Košice


Mediálny partner: SRo, Rádio Regina Košice


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/