(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
V Zemplínskom Hradišti sa rozlúčili s bocianmi
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Aug 31 2004 - 07:42 GMT
Zemplínske Hradište 31. augusta (TASR) - S bocianími rodinami, ktoré sa vydali na dlhú púť do teplých krajín, sa v týchto dňoch rozlúčili obyvatelia obce Zemplínske Hradište. Po vtákoch zostali v spomínanej obci s najväčším počtom bocianích hniezd na Zemplíne len prázdne miesta na komínoch a stĺpoch.

Život bielych vtákov s dlhými nohami a dlhými zobákmi pozoruje v Zemplínskom Hradišti už od vlaňajška gymnazista Pavol Krištof. "Teraz ich čaká náročná cesta do južnej Afriky dlhá asi 4500 až 10 tisíc kilometrov. Prekonajú ju za 20 až 40 dní letu a sedem až štrnásť dní odpočinku," povedal dnes pre TASR.

Bocianí klepot, na ktorý si už v obci zvykli, by sa mal opäť objaviť na Jozefa v budúcom roku. "Je to už taký cyklus, na ktorý si obyvatelia v obci zvykli a ktorý patrí k životu v dedine," doplnil Krištof.

Podľa jeho pozorovania obsadili bociany v obci v tomto roku 18 hniezd. Obývalo ich spolu 17 párov a jeden samec. Spomínané osadenstvo priviedlo v tejto sezóne na svet 40 mláďat, z ktorých tri nešťastne uhynuli. "Táto sezóna patrí medzi priemerné sezóny," konštatoval gymnazista.

Jedna bociania rodina obývala ešte nedávno aj záhradu Krištofovcov. Pavol sa zároveň staral o jedného postreleného bociana, ktorého tri dni prikrmoval rybkami, potom ho odovzdal do rúk odborníkov. "Ďalší, o ktorého som sa staral šesť dní, krásne odletel po vlastných," uzavrel mladý ochranár bocianov.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/