(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Letecké múzeum v Košiciach obohatí v pondelok americké lietadlo
@ Kultúra -> Oznamy     Sep 12 2004 - 11:54 GMT
Bratislava (TASR) - Americké vojenské výcvikové lietadlo US Air Force AT-38 Talon vyrobené v roku 1964 obohatí v pondelok 13. septembra akvizície Leteckého múzea v Košiciach.

O lietadlo pre múzeum požiadal ešte bývalý prezident Rudolf Schuster exveliteľa zboru náčelníkov generála Hugha Sheltona, pretože chcel, aby sa do zbierky múzea dostal aj stroj americkej výroby. Lietadlo by mal košickému múzeu odovzdať veľvyslanec USA v SR Ronald Weiser, informoval Peter Šumichrast z americkej ambasády. Nový prírastok pre Letecké múzeum je podľa jeho slov výsledkom výmenného programu medzi Múzeom vzdušných síl USA v Daytone (štát Ohio) a Vojenským historickým ústavom v Bratislave.

Výcvikové lietadlo Talon je dvojmotorový nadzvukový stroj. Vyznačuje sa výnimočnou bezpečnosťou letu, aerodynamickým tvarom, má úspornú prevádzku, ľahkú údržbu a vysokú výkonnosť. Dodnes slúži ako základné tréningové lietadlo stíhacích pilotov Euro-NATO na základni Wichita Falls v štáte Texas. Američania pripravujú na tomto type lietadla svojich pilotov na známe stíhačky F-15, F-16 a A-10.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/