(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Letecké múzeum v Košiciach sa rozrástlo o švédske prieskumné lietadlo Viggen 37
@ Kultúra -> Oznamy     Sep 12 2004 - 11:59 GMT
Košice (TASR) - Šestnástym prírastkom leteckej expozície Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach sa stalo švédske stíhacie, bombardovacie a prieskumné lietadlo AJSF 37 Viggen.
Dar švédskej vlády v sobotu na pôde košického aeroklubu odovzdal riaditeľovi STM Eugenovi Labaničovi riaditeľ Švédskeho leteckého múzea Sven Scheiderbauer. Švédska ambasádorka Cecilie Julin pripomenula, že dohoda o umiestnení Viggenu v expozícii STM v Košiciach sa zrodila počas návštevy švédskeho kráľa Carla XVI. Gustafa a kráľovnej Silvie v Medzeve v apríli 2002.

Exprezident Rudolf Schuster, ktorý bol iniciátorom vzniku expozície leteckých darov od hláv štátov, upozornil, že v najbližších dňoch sa očakáva okrem amerického výcvikového lietadla US Air Force AT-38 Talon aj ďalší prírastok, a to stroj z Ruskej federácie. "Sú to lietadlá prezidentské alebo, keď chcete, kráľovské. A to je na tom cenné. Lietadlá môže zbierať aj súkromník, ale nikdy to nebude mať tú hodnotu, ako keď ich dostanete od prezidenta. Prezidentské lietadlá budú len tu, a ak to bude chcieť niekto odkopírovať, originálny už nebude," poznamenal na margo zbierky sprístupnenej v auguste 2002.

Jednomotorové bojové lietadlo Viggen je predchodcom dnešného bojového lietadla Gripen. Po prvý raz vzlietol v roku 1967 a po nedávnej modernizácii je ešte stále vo výzbroji švédskych vzdušných síl. Spoločnosť Saab AB vyrobila spolu 329 lietadiel tohto typu v piatich rozličných verziách.

Lietadlo, ktoré dnes získalo košické múzeum, je prieskumná verzia, ktorá má na plnenie úloh zabudovaných sedem kamier. V tejto modifikácii bolo vyrobených iba 28 lietadiel. Viggen je popri type Tornádo jediným taktickým lietadlom vybaveným obracačom ťahu motora a zároveň jediným operačne nasadeným jednomotorovým strojom na svete s takýmto systémom.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/