(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Svetový úspech košického hudobného vydavateľstva Hevhetia
@ Kultúra -> Oznamy     Sep 27 2004 - 08:58 GMT
Najpredávanejší odborný hudobný časopis na svete, BBC Music Magazine, vo svojom októbrovom čísle prinesie recenziu na CD košického vydavateľstva Hevhetia. Ide o „Goldbergove variácie“ od Johanna Sebastiana Bacha, ktoré hrá slovenský klavírista Miki Škuta. Výsledok je pre hudobníka i vydavateľstvo veľmi príjemným prekvapením. CD získalo najvyšší možný počet bodov – päť hviezdičiek za interpretáciu diela aj za zvuk.

„Je to časopis pre odborníkov klasickej i súčasnej hudby a nie je mi známe, že by niektoré CD zo Slovenska získalo takéto prestížne hodnotenie,“ povedal zástupca vydavateľstva Hevhetia Ján Sudzina. Informáciu o hodnotení CD mu potvrdila redakcia BBC. Ako dodal, CD Goldbergových variácií vydali ako svoj ôsmy titul a časopisu BBC Music Magazine ho na recenziu ponúkol ich distributér vo Veľkej Británii.

Vydavateľstvo Hevhetia existuje od roku 2002 a zameriava sa na jazz, klasiku a nezávislú scénu. Všetko hudobné žánre pre náročnejších poslucháčov.

Klaviristu, skladateľa a aranžéra Mikuláša Škutu (1960) označuje aj slovenská hudobná kritika za jednu z najvýraznejších interpretačných osobností mladšej generácie domácich hudobníkov. Na klavíri začal improvizovať už ako štvorročný-prvé muzikantské krôčiky pod odborným dozorom absolvoval v rodnom Komárne. Počas štúdií na komárnianskom gymnáziu účinkoval v rockovej formácii Gymnasium Hungaricum, v ktorej pôsobil ako gitarista. V rokoch 1976-1979 študoval klavír na bratislavskom Konzervatóriu u profesorky Alžbety Elanovej, v rokoch 1979-1984 potom ten istý nástroj na VŠMU u docentky u doc. Evy Fischerovej-Martvoňovej. V 84-om získal polročné štipendium v Paríži, kde študoval po vedením Claude Helffera, o rok neskôr sa stal štipendistom Slovenského hudobného fondu.

Okrem klasiky sa venuje aj jazzu a alternatívnej scéne. V takýchto projektoch často vystupuje aj s takými hudobníkmi ako Oskar Rózsa, alebo Andrej Šeban.

-sl-

Domovské stránky vydavateľstva Hevhetia: http://www.hevhetia.com/

Rozhovor s Mikim Škutom: Jednoducho - dobrý hudobník


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/