(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Vodu na košickom rómskom Luník IX "čapoval" starosta
@ Aktuálne -> Služby     Apr 21 2005 - 01:55 GMT
Košice (TASR) - Jediným zdrojom pitnej vody pre takmer 5400 obyvateľov košického rómskeho sídliska Luník IX bol včera jeho miestny úrad. V utorok totiž kvôli dlhom odstavili vodári dodávky na sídlisko. Na "prídely" sa tvorili dlhé rady a kto potreboval vodu súrne, napríklad na WC, musel si ju nabrať v miestnom potoku.

Podľa starostu Ladislava Šanu hrozí pri dlhšej odstávke na sídlisku epidémia a je ohrozené zdravie malých detí i školákov. Odstavenie vody považuje za krajné riešenie, na ktoré doplatili aj tí, čo platia. Sídlisko dnes nemalo do 15. hodiny ani náhradné zásobovanie cisternami, ktoré sľúbili po kontrole poslať hygienici. Miestny úrad si totiž cisterny nemôže dovoliť, lebo na účte má len 1000 korún a jedna vyjde aj na 8000 korún.

Vonku sa už objavili prvé výkaly. Rómovia na Luníku IX sú rozhorčení, nadávajú na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ľudovíta Kaníka a tvrdia, že zo sociálnych dávok a dôchodkov nestačia platiť účty.

"Ako tu máme žiť? Ja by som sa chcela spýtať vlády a prezidenta, ktorí majú svoj veľký plat a svoju hygienu," vyjadrila sa staršia obyvateľka Luníka IX, ktorá poberá dôchodok 3600 korún. "Ako máme žiť? Bez pitnej vody? To máme chodiť do potoka a deťom z toho variť a prať?" - kládla rečnícke otázky. Podľa nej žijú košickí Rómovia horšie ako Indiáni.

Zastavenie dodávok pitnej vody na Luník IX, kde dlh na vodnom a stočnom dosiahol 3,5 milióna korún, však už prinieslo prvé ovocie. Podľa hovorkyne Magistrátu mesta Košice (MMK) Zuzany Bobrikovej prvých 75 nájomníkov dnes uhradilo za pitnú vodu po 1000 korún.

Aký bude ďalší vývoj, rozhodnú vo štvrtok na porade na MMK všetky zainteresované stránky, dodala Bobriková.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/