(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Mnohé obchodné reťazce porušujú zákon o obaloch
@ Aktuálne -> Služby     May 26 2005 - 03:30 GMT
/Priatelia Zeme – tlačová správa /– Takmer všetky veľké obchody porušujú zákon o obaloch. Ten im stanovuje povinnosť ponúkať nápoje aj v ekologickejších opakovane používaných obaloch. „Dochádza tak k porušeniu práva na možnosť výberu ekologickejších obalov, ktoré sú v konečnom dôsledku lacnejšie,“ upozorňuje Ladislav Hegyi z Priateľov Zeme – SPZ. Organizácia v tejto súvislosti podala podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu.


Jedna z povinností, ktoré zákon ukladá sa vzťahuje na predajne, ktoré sú väčšie ako 100 m2 a poskytujú nápoje v jednorazových obaloch. V súčasnosti musia obchodníci vo vratných fľašiach – ak ich výrobcovia uvádzajú na trhu v SR – ponúkať pivo, víno, minerálne vody, nealkoholické nápoje a sirupy.

Monitoring predajní realizujú Priatelia Zeme - SPZ priebežne od roku 2003. Naposledy kontrolovali situáciu tento rok v máji. Ešte v roku 2003 zistili, že spomedzi viac ako štyridsiatich predajní spĺňali povinnosť ponúkať vratné obaly iba štyri. Medzitým sa situácia ešte zhoršila. „Kým v roku 2003 obchody neponúkali ekologickejšiu alternatívu zväčša len pri jednom druhu nápoja, dnes tak nerobia pri dvoch až štyroch,“ konštatuje Hegyi.

Minerálne vody v súčasnosti medzinárodné obchodné reťazce takmer vôbec nepredávajú vo vratných flašiach. Odvolávajú sa pri tom aj na neochotu dodávateľov vratné obaly vykupovať. Podľa zistení Priateľov Zeme však problém nie je v neochote distribútorov, ale v tom, že obchodné reťazce vratné obaly jednoducho nechcú, napríklad kvôli problémom so skladovaním.

Porušovanie zákona znamená nielen nemožnosť výberu ekologickejšej alternatívy, ale aj zvyšovanie cien a negatívne vplyvy na životné prostredie. Vratné obaly možno v prípade nápojov opakovane používať dvadsať až päťdesiatkrát. Výrazne sa tak znižuje objem odpadov. Na Slovensku však zaznamenávame opačný trend. Naznačujú to aj údaje samotných výrobcov nápojov (Slicpen) a Zväzu obchodu. Množstvo odpadov, ktoré vznikajú z jednorazových nápojových PET obalov, sa podľa nich zvýšilo zo 7000 ton v roku 2000 na 12 000 ton v roku 2004.

Vratné opakovane používané obaly sú podľa viacerých vedeckých štúdií šetrnejšie k životnému prostrediu a lacnejšie pre spotrebiteľov. Ak by sa podarilo zvýšiť podiel nápojov vo vratných opakovane používaných obaloch, znížila by sa produkcia odpadov, šetrili by sa prírodné zdroje, energia a zvýšil by sa počet pracovných miest. V Nemecku bol napríklad v roku 1998 podiel opakovane používaných obalov asi 73 percent. Úplný zákaz nevratných fliaš by však podľa odhadov priniesol 27-tisíc nových pracovných miest.

Priatelia Zeme - SPZ podali na Slovenskú obchodnú inšpekciu podnet pre porušenie zákona o obaloch. Obchodníci môžu byť za nedodržanie tejto povinnosti potrestaní pokutou od 100-tisíc do 1 mil. Sk. Medzi porušovateľmi zákona nechýba Tesco, Carrefour, Kaufland Bala. Práve obchodné reťazce a veľkí výrobcovia nápojov v posledných rokoch umelo z trhu vytláčajú vratné obaly. Cieľom zákona bolo zabezpečiť pre spotrebiteľov možnosť výberu. „O tom, ktoré obaly nakoniec prevážia by mali prostredníctvom trhu rozhodnúť spotrebitelia a nie skladová politika veľkých obchodných reťazcov,“ uzavrel Ladislav Hegyi.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/