(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Mýty a pravda o vybavovaní pasov
@ Aktuálne -> Verejná správa     May 30 2005 - 03:03 GMT
Situácia okolo vybavovania pasov býva v Košiciach posledných dňoch častou témou médií. Tým, že podľa pokynov EÚ musia mať pas už aj malé deti, ktoré dovŕšili 5 rokov, záujem radikálne stúpol. Stalo sa, že došlo aj na mňa, pretože môj starý pas končí platnosť a tak som si to dnes mohol celé vyskúšať na vlastnej koži.


Kde sa vybavujú pasy
Cestovné pasy sa v Košiciach v súčasnosti vybavujú na jednom jedinom mieste. Je to pracovisko Prezídia policajného zboru – odbor hraničnej a cudzineckej polície na Moyzesovej 19.

Čo je potrebné doniesť
Musíte mať:
- platný občiansky preukaz, v prípade detí ich rodné listy
- kolok: pre dieťa 400 Sk, inak 1000 Sk – čaklacia doba mesiac, ak chcete pas do 48 hodín, musíte mať kolky za 4 000 Sk, a potom si ešte musíte ísť po pas do Bratislavy!
- starý cestovný pas, ktorý tam odovzdáte
/Vlastné fotky nenoste, musíte byť odfotografovaný priamo na mieste!/

Ako to dnes vyzeralo

Miestna tlač informovala, že sa čaká dlhé, dlhé hodiny. Moja skúsenosť je našťastie iná. Prišiel som tam dnes ráno presne o 5:14. Pred budovou polície stál rad. Napočítal som 19 ľudí, bol som teda v poradí dvadsiaty.

Presne pred hlavným vchodom do policajnej budovy mali dve ženy rozloženú deku a čosi si čítali. Tie asi patrili ku skupine, o ktorých sa hovorí, že čakajú už od rána od štvrtej hodiny. Za nimi boli ďalší dvaja muži, ktorí sedeli na kempingových stoličkách. Nie je to zlý nápad, ak si človek nechce uhnať kŕčové žily. Ďalej sa už tiahol mĺkvy rad. Po mojom príchode s postupujúcim časom ešte rýchlejšie narastal.

Bolo asi 5:30 keď na druhej strane Moyzesovej ulice predavačka otvorila novinový stánok. Pomaly odbiehali jednotlivci stojaci v rade, aby si v stánku kúpili kolky. Aj keď sa tieto ceniny v novinových stánkoch bežne nepredávajú, tu áno. Pani pochopila situáciu a teraz jej kšeft určite ide.

Kolky sa dajú kúpiť aj priamo v budove polície, ale potom riskujete. Musíte ísť najskôr na jedno miesto zakúpiť kolky, čiže tam sa postaviť do iného radu a potom sa spätne zaradiť k čakajúcim na pas.

Bolo tesne pred šiestou hodinou, keď začali prichádzať rodiny s deťmi, „za ktoré tam už niekto stál“. Išli, samozrejme, na svoje predné miesta, takže moja pozícia z dvadsiateho v rade sa zmenila a bol som už tridsiaty šiesty. Poznám aj prípad človeka, ktorý si na obsadenie miesta v rade objednal študenta ako brigádnika. Jednoducho si ho zavolal, aby tam čakal od štvrtej rána, potom prišiel, študentovi zaplatil, ten mu prepustil miesto a obaja boli spokojní.

Polícia teraz úraduje každý pracovný deň, a to skôr, než by mala. Stránkové hodiny začínajú síce od 7:30, ale aj dnes už o šiestej vyšiel von policajt a povedal, že prvých desať ľudí môže ísť dovnútra. Pasy sa vybavujú vo viacerých kanceláriách, takže postup bol na moje prekvapenie rýchly a o chvíľu som už podpisoval vyplnený dotazník. Potom nastalo fotografovanie a vzorový podpis do počítača. Rýchlo, v pohode, takže keď som opúšťal políciu, bolo presne 6:24. Žiadnu dovolenku som kvôli tomu vyberať nemusel, iba si trochu privstať. I keď... pred budovou stál rad čakajúcich, oveľa dlhší ako skoro ráno.

Slavomír Szabó


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/