(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Na starostlivosť o vojnové hroby dostanú obce štátny príspevok
@ Aktuálne -> Verejná správa     Jul 20 2005 - 10:54 GMT
Košice 20. júla (TASR) - Zabezpečenie štandardov EÚ v starostlivosti o vojnové hroby priniesol nový zákon, ktorý platí od 1. mája tohto roka. Ako informoval prednosta Krajského úradu (KÚ) v Košiciach Ján Dolný, pracovníci štátnej správy už začali zbierať od obcí prvé požiadavky na finančné krytie. To Ministerstvo vnútra SR zohľadní v štátnom rozpočte na rok 2007.

Prednosta na tlačovej konferencii uviedol, že len v Košickom kraji sa to týka niekoľkých tisícov vojnových hrobov z prvej a druhej svetovej vojny, zákon sa však nevťahuje na symbolické hroby a pamätníky. Spresnil, že KÚ má povinnosť zabezpečiť pre obce prostriedky na udržiavanie vojnových hrobov vo výške päťnásobku minimálnej hodinovej mzdy. O peniaze na nasledujúci rozpočtový rok je obec oprávnená požiadať do 30. apríla kalendárneho roka. V rovnakom čase je samospráva povinná informovať KÚ o počte vojnových hrobov a ich technickom stave za predchádzajúci rok.

"My sme už začali s touto činnosťou, dostávame žiadosti od obcí, ale zo zákona máme povinnosť celú evidenciu dať dohromady do konca budúceho roku," povedal Dolný. Pripomenul, že KÚ môže právnickým alebo fyzickým osobám uložiť pokutu pol milióna korún za delikt, ak zistí napríklad poškodenie, znečistenie či nepovolené premiestnenie hrobu. V priestupkovom konaní môže štátna správa uložiť ďalšiu sankciu až do výšky 50 000 korún.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/