(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Centrum komunitného rozvoja s mestom pripravili projekt rozvoja lokality Demeter
@ Aktuálne -> Verejná správa     Sep 29 2005 - 13:29 GMT
Košice 29. septembra (TASR) - K eliminácii možnosti vzniku ďalšej problémovej lokality v Košiciach akou je Luník 9, môže prispieť projekt Rozvoja lokality Demeter, ktorý spoločne realizovali košické Centrum komunitného rozvoja s mestom.

Lokalita Demeter je separovanou časťou mestskej časti sídliska Ťahanovce, kde žije zhruba 500 Rómov, pričom iba 317 je prihlásených k trvalému pobytu. Detí je z celkového počtu asi 170. Väčšina členov rodín s trvalým pobytom, ktorých je 36, bola ochotná na projekte spolupracovať, dokázali pomenovať svoje problémy, navrhnúť riešenia i zohnať si prácu, konštatovala na dnešnej prezentácii výsledkov deväťmesačného projektu jeho manažérka Blanka Berkyová z Centra komunitného rozvoja.

Vďaka pracovným asistentom pochádzajúcim z tejto komunity sa podľa jej slov podarilo vybudovať dôveru a naštartovať proces rozvoja. "To čo oni sami popisujú ako obrovský problém, je, že na svojom území majú Rómov, ktorí prišli z iných lokalít. Pokiaľ sa nám podarí udržať tento konflikt v takej rovine, že tieto dve rozdielne rómske komunity dokážu spolupracovať a pretvárať svoju komunitu, možno nebudeme musieť pristúpiť k vysťahovaniu niektorých rodín," dodala Berkyová.

Hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť podmienky pre zamestnateľnosť sociálne vylúčeného obyvateľstva lokality Demeter, vytvoriť akčný plán rozvoja lokality a zamestnateľnosti. "Stanovili sme veľmi konkrétne riešenia pre otázky bývania, tvorby životného prostredia, skvalitnenia vzdelávania, rekvalifikačných kurzov a podpory detí a mládeže na sídlisku Ťahanovce," uviedla Berkyová.

Vedúci oddelenia sociálnych vecí na košickom magistráte Matúš Háber pripomenul, že výsledkom projektu sú koncepčné dokumenty na úrovni mesta i mestskej časti Ťahanovce, ktoré môžu byť dobrým základom pre pozitívne zmeny vo vzťahu k mestu i obyvateľom.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/