(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Peter Dvorský povedie od nového roku operu Štátneho divadla v Košiciach
@ Kultúra -> Oznamy     Nov 14 2005 - 09:47 GMT
(TASR) - Operný spevák Peter Dvorský povedie od nového roku operný súbor košického Štátneho divadla (ŠD). Na poste šéfa súboru vystrieda Karola Kevického.

Riaditeľ ŠD Peter Himič dnes novinárov informoval, že Kevický sa vzdal funkcie vo prospech majstra Dvorského, aby pomohol akcelerovať zmeny v opernom súbore a dostať ho viac do povedomia slovenskej i svetovej kultúrnej verejnosti. Zmena podľa Himiča "nebude len pre efekt", ale očakáva od nej celkové oživenie hudobného života v Košiciach a celom regióne.

Do košickej opery chce Dvorský preniesť svoje poznatky a skúsenosti nielen zo svojho doterajšieho pôsobenia na javisku SND, ale aj vo svetových operných domoch a využiť kontakty s umelcami svetového mena. "Viem, do čoho vstupujem. Bude to veľmi náročné a nerád by som sklamal dôveru," uviedol majster Dvorský. Konkrétnejšie chce o svojich zámeroch informovať až po uvedení do funkcie v januári budúceho roka. Naznačil však, že v Košiciach by mali vystupovať poprední sólisti z domova i zahraničia, a budú sa hrať diela, ktoré tu doteraz ešte nezazneli. Budúci šéf košickej opery pripravuje konkurz na sólistov i do zboru a nevylučuje, že si v niektorom opernom diele aj zaspieva.

Vedenie ŠD v spolupráci s mestom pripravuje pre nového šéfa opery primerané podmienky. Dvorský bude v Košiciach aj bývať a predpokladá, že to bude najmenej na dva roky.

Kevický ostáva šéfdirigentom košickej opery a chce byť "pravou rukou Dvorského". Košický operný súbor viedol od roku 2001. Za ten čas naštudoval desať operných premiér, pričom za najvydarenejšie považuje uvedenie Toscy v októbri 2002.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/