magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Občania pristúpia k volebným urnám ešte pred júnovými voľbami do NR SR
@ Aktuálne -> Politika      Mar 23 2006 - 16:14 GMT
(TASR) - Ešte pred júnovými voľbami do parlamentu pristúpia občania niektorých obcí na Slovensku, Košíc a Bratislavy-Petržalky k volebným urnám k doplňovacím voľbám do orgánov samosprávy. V rozpočte rezortu vnútra na ne vyčlenili 5 mil. Sk.

Už túto sobotu 25. marca budú doplňovacie voľby do samospráv niektorých obcí v piatich krajoch. Obyvatelia obcí Livinské Opatovce (okres Partizánske), Čavoj a Seč (okres Prievidza), Ležiachov (okres Martin), Stráňavy (okres Žilina), Súdovce (okres Krupina), Belín a Ratková Lehota (okres Rimavská Sobota) rozhodnú o svojich starostoch. V obciach Čakany a Janíky (okres Dunajská Streda), Livina (okres Partizánske), Červeňany (okres Veľký Krtíš), Gerlachov (okres Poprad), Veľká Lesná (Stará ¼ubovňa) a Kvakovce (okres Vranov nad Topľou) zvolia poslancov obecných zastupiteľstiev.

O dva týždne 8. apríla si Košičania zvolia svojho primátora, ktorý bude zastávať túto funkciu do 2. decembra. Dôvodom je, že bývalý primátor východoslovenskej metropoly Zdenko Trebuľa sa stal predsedom Košického samosprávneho kraja. Košičania si môžu vybrať zo siedmich kandidátov.

Tento istý dôvod platí aj pre doplňovacie voľby v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Dlhoročný starosta Vladimír Bajan sa stal predsedom samosprávneho kraja. Vyše stotisícová Petržalka bude voliť svojho starostu v sobotu 13. mája a o dôveru jej obyvateľov sa chce uchádzať 11 kandidátov.

Obci pri voľbách starostu vznikajú náklady na odmeny členov a zapisovateľov volebných komisií, úpravu volebnej miestnosti, materiálne zabezpečenie (kancelárske potreby, poštovné a i.), cestovné a prevádzku motorových vozidiel. Hlasovacie lístky im zabezpečí obvodný úrad. Financovanie výdavkov pri voľbách do samosprávnych orgánov upravilo ministerstvo vnútra usmernením.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk