magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Rákóczi sa vrátil do Košíc v podobe bronzovej sochy
@ Kultúra -> Podujatia      Apr 04 2006 - 10:08 GMT
(TASR) - Bronzovú sochu vodcu protihabsburských stavovských povstaní z 18. storočia Františka II. Rákócziho odhalili dnes slávnostne na nádvorí jeho pamätného domu Rodošto v Košiciach.

Plastika v nadživotnej veľkosti, ktorej autorom je maďarský sochár Sándor Györfi, je darom maďarského ľudu Slovensku a mestu Košice pri príležitosti osláv 330. výročia narodenia a 100. výročia prevezenia Rákócziho pozostatkov z Turecka a znovupochovania v krypte košického Dómu sv. Alžbety.

Darovaciu listinu odovzdal zastupujúcemu košickému primátorovi Františkovi Knapíkovi štátny tajomník maďarského Ministerstva na ochranu dedičstva národnej kultúry Lajos Vass.

"Darom sa stávame bohatší. Bohatšie nie je len mesto Košice, ale všetci, pretože týmto darom, ktorý je určitým symbolom, sa prihlasujeme k spoločnej histórii a ideám, ktoré samotné knieža obhajoval a predstavoval," uviedla štátna tajomníčka Ministerstva kultúry SR Ágnes Bíró. Jej kolega Vass pripomenul, že Rákóczi bol európske knieža a najdôležitejší bol pre neho slobodný človek. "Vo svojom štáte a vojsku spojil viacero národov - spolunažívali Maďari, Slováci, Nemci Rumuni, Rusíni, Srbi, Chorváti, Poliaci, Cigáni a Vendi. Odkaz jeho činov je aj dnes aktuálny - spoločné ciele môžeme dosiahnuť len v spojení," povedal Vass.

Aj ostatní rečníci pripomenuli hlavne európsky a prodemokratický rozmer Rákócziho odkazu, "ktorý sa už dnes Slovákom a Maďarom naplnil v spoločnej Európe". Poukazovali aj na jeho vrúcny vzťah ku Košiciam, kde je pochovaný jeho otec František I. Rákóczi a stará mama.

Na slávnosť pri Katovej bašte na nádvorie Rodošta prišlo približne pol tisícky Košičanov. Nie všetci obyvatelia mesta však umiestnenie sochy privítali. Tichý nesúhlas vyjadrila skupina členov a sympatizantov SNS, ktorí rozvinuli transparenty s nápismi Odmietame kata našich predkov a Ïakujeme za trójskeho koňa maďarskej iredente. Podľa košického krajského predsedu SNS Jána Slabého nejde o nič iné ako o nostalgiu za veľkým Uhorskom. "Slováci boli v časoch Rókócziho nevoľníkmi, bojovať v jeho vojsku preto museli a stavanie podobných pamätníkov a vtákov Turulov považuje SNS za vyznačovanie si maďarského územia," povedal Slabý.

Slávnostný akt sa obišiel bez incidentov. Pripravená bola zasiahnuť mestská polícia a v pohotovosti boli obďaleč aj hasiči s cisternou vody.

Majster Györffi vytvoril a odlial do bronzu sochu s hmotnosťou 500 kilogramov, vysokou 230 centimetrov. Stojí na podstavci z lešteného granitu, ktorý váži osem ton. Sú na ňom vyobrazené obrysy Európy a rodinná vlajka Rákócziho s nápisom S Bohom za vlasť a slobodu. "Tvoril som sochu kniežaťa stojaceho na pevnej skale a túžiaceho dať slobodu a vlasť utláčaným národom Karpatskej kotliny," vyjadril sa sochár.

Prítomný na slávnostnom odhalení pamätníka bol maďarský veľvyslanec v SR Csaba Györffy, predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa, prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný, exprezident SR Rudolf Schuster a ďalší hostia. Záver slávnosti patril koncertu maďarského Symfonické orchestra Ferencza Liszta.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk