magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ostrý štrajk skončili aj zdravotníci v košickej FNLP
@ Aktuálne -> Medicína      Apr 20 2006 - 16:56 GMT
(TASR) - V súlade so závermi celoslovenského koordinačného štrajkového výboru (CKŠV) Lekárskeho odborového združenia (LOZ) aj štrajkujúci zdravotníci v košickej Fakultnej nemocnici Louisa Pasteura (FNLP) končia ostrý štrajk a ostávajú v štrajkovej pohotovosti.

Riaditeľ nemocnice Jaroslav Šajty, ktorý je aj prezidentom Asociácie fakultných nemocníc Slovenska, ich na dnešnom stretnutí osobne informoval o podpise Vyššej kolektívnej zmluvy (VKZ). Pre zamestnancov fakultných nemocníc znamená od 1. mája zvýšenie platov o 10 percent a od 1. decembra o ďalších desať percent. Podľa člena štrajkového výboru FNLP Tomáša Gumana rozdiely však budú medzi jednotlivými lekármi, sestrami i ďalším personálom. Aj preto chcú aktívne vstúpiť do prípravy novej kolektívnej zmluvy vo FNLP. Platnosť súčasnej skončí 30. júna.

Košickí zdravotníci sa ešte nerozhodli, ako zareagujú, ak CKŠV rozhodne o odmietaní poskytovania ústavných pohotovostných služieb od 2. mája. Má sa tak stať, ak budú vláda SR a NR SR naďalej ignorovať známe požiadavky štrajkujúcich zdravotníkov. Na zhromaždení zdravotníkov a občanov pred budovou NR SR to v stredu avizoval predseda CKŠV Marian Kollár. Podľa Gumana situáciu v Košiciach komplikuje fakt, že poskytovanie týchto služieb majú zakomponované v pracovných zmluvách.

"Dosiahli sme úspech v tom, že LOZ bude môcť po dohode so SOZ vstupovať do podpisu kolektívnej zmluvy vo FNLP, čo predtým nebolo možné, a tiež do rozhodovania vedenia nemocnice," zhodnotil prínos doterajšieho štrajku Guman. Faktom však je, že dohodnuté navàšenie platov štrajkujúci lekári i sestry považujú za minimálne a naďalej trvajú na všetkých požiadavkách deklarovaných CKČV.

Riaditeľ FNLP potvrdil, že navàšenie platov na pôde FNLP striktne dodrží. "Pokiaľ by som nemal tieto finančné zdroje, alebo nemal ambíciu ich pozháňať, tak zmluvu nepodpíšem," uviedol Šajty. Tvrdí, že nešlo o dohodu pod nátlakom, ale o víťazstvo zdravého rozumu. "Nemôžme podpisovať žiadne bianco šeky, musí byť zachované vyvážené hospodárenie, ináč by sa fakultné nemocnice stali rajom pre exekútorov," dodal.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk