magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košické Mestské lesy dosiahli vlani zisk po zdanení 5,9 milióna Sk
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Apr 25 2006 - 10:14 GMT
(TASR) - Zisk po zdanení vo výške 5,9 milióna Sk dosiahli za rok 2005 Mestské lesy (ML), a. s., Košice. Na nájomnom za lesný majetok získala mestská pokladnica viac ako 16,5 milióna Sk, čo bolo najviac za posledných päť rokov.

"Výsledky hovoria o tom, že rozhodnutie mesta ponechať si lesný majetok vo svojom portfóliu bolo rozumné," uviedol dnes riaditeľ ML Julián Tomaštík na tlačovej konferencii k Mesiacu lesov. Podľa neho tak samospráva môže ručiť lesným majetkom za úvery pri splácaní veľkého mestského dlhu a zároveň má z hospodárenia na tomto majetku efekty v podobe nájmu a ďalších prínosov, vrátane rekreačnej funkcie lesoparku.

Tomaštík informoval, že ML vlani vyťažili takmer 85 000 kubických metrov dreva, pričom za pozitívne označil, že ťažba sa pohybovala na úrovni 80 až 90 % možností. Košickým lesníkom sa darí aj vo využívaní prirodzenej obnovy lesa, v ktorej dosahujú viac ako 80-% podiel. V roku 1994 to bolo len približne 9 %.

Košické ML vlani po prvý raz hospodárili v podmienkach transformácie na a. s. a s medzinárodným certifikátom FSC, potvrdzujúcim rešpektovanie zásad trvalo udržateľného rozvoja. Podľa Tomaštíka sa to odrazilo v lepšej pozícii voči obchodným partnerom i v získavaní zdrojov z eurofondov.

V budúcnosti chcú košické ML investovať viac do výroby palivového dreva pre malých a stredných odberateľov a do využitia lesnej štiepky na energetické účely. Podľa Tomaštíka bude nevyhnutné investovať v súlade so svetovým trendom do nových lanových technológií na približovanie dreva, odľahčujúcich ekologickú záťaž. V neposlednej miere to bude obnova lesných ciest, ktoré mesto "zdedilo" od štátu. Má ich 100 kilometrov, pričom kilometer rekonštrukcie si vyžiada najmenej 1 milión Sk. V tomto roku chcú investovať do obnovy lesných ciest 12 miliónov Sk.

Ani košickým ML sa nevyhli choroby a smršte. Kalamitná ťažba však predstavuje len 10 až 15 % ročnej ťažby, čo je päťnásobne menej, ako je celoslovenský priemer. Problémy majú košickí lesníci aj s drobnými krádežami dreva, vytváraním divokých skládok komunálneho odpadu v lese a nelegálnymi vjazdmi motorových vozidiel.

Košické ML sú výmerou 19 432 hektárov po viedenských mestských lesoch najväčšie v strednej Európe. Z výmery slovenských lesov tvoria 1 %.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606