magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Stavaním májov odštartovali oslavy Dňa mesta Košice
@ Kultúra -> Podujatia      May 02 2006 - 10:08 GMT
(TASR) - Stavaním májov v sobotu popoludní na Hlavnej ulici v Košiciach odštartovali tohtoročné oslavy Dňa mesta Košíc. Najväčším sviatkom Košičanov je 7. máj, keď im v roku 1369 v meste Diósgyõr vydal kráľ ¼udovít Veľký, ako prvému mestu v Európe, erbovú listinu.

Udalosť si Košičania už tradične pripomínajú od roku 1995 v týždni od 1. po 7. mája na mnohých podujatiach. Významným jubileom, ktoré sa s tohtoročným dňom mesta prelína, sú oslavy stého výročia prevezenia a znovupochovania pozostatkov Františka II. Rákócziho v košickom Dóme, ale tiež polstoročie unikátnej Detskej železničky.

Tradičné stavanie májov v predvečer 1. mája môže byť podľa nového primátora mesta Františka Knapíka zaujímavým oživením mestského prostredia. Tento rok bolo po druhýkrát súčasťou mestských osláv a aj vďaka príjemnému počasiu vylákalo na Hlavnú ulicu množstvo Košičanov. Tradíciu oživila pri Dolnej bráne spoločnosť Kultobin, košické folklórne súbory a ľudová hudba Železiar.

Košičania i návštevníci mesta sa tento rok môžu tešiť nielen na tradičné akcie, akými je otvorenie sezóny v ZOO či na detskej železničke, ale napríklad aj na Cassovia Retro 2006 - výstavu a jazdu historických vozidiel a motocyklov na Hlavnej ulici. Zaujímavý piknik pripravil na 1. mája aj Spolok pre skrášľovanie Košíc v rámci akcie nazvanej Prebúdzanie Mestského parku. Jeho súčasťou bude aj verejný turnaj v petanque. "Budem rád keď aj tento 12. ročník Dní mesta bude pestrý a zaujímavý a každý z Košičanov i návštevníkov mesta si nájde podujatie s ktorým sa identifikuje, ktoré ho poteší a dá mu dobrý štart do jari a do leta. Čakám na nové nápady a prípadne aj kritiku, ktoré nám pomôžu pri príprave budúcich podujatí, ktoré bude mesto realizovať," uviedol Knapík.

V nasledujúcich dňoch nebudú chýbať v Košiciach tradičné remeselnícke trhy, vystúpenie historickej skupiny Via Cassa či Tanec pre Košice s miliónovým prekvapením. Súčasťou osláv bude 3. mája aj Medzinárodné ekumenické vedecké sympózium Človek v núdzi a slávnostné otvorenie činnosti Kancelárie prvého kontaktu v priestoroch košického Magistrátu. "Je mojím veľkým želaním, aby aj táto nová mestská inštitúcia prispela k upevňovaniu dôvery medzi Košičanmi i ich volenými predstaviteľmi. Prospeje to demokracii i lepšej správe vecí verejných," uviedol primátor pred začínajúcimi oslavami Dňa mesta Košice 2006.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk